Hlavní obsah
Z loňského ročníku muzikálu. Foto: Anna Čelouchová

Melodie muzikálu Noc na Karlštejně se rozezní na nádvoří mníšeckého zámku

V pátek a v sobotu 7. a 8. srpna se od 20 hodin na nádvoří zámku v Mníšku pod Brdy setkáme s císařem Karlem IV., jeho ženou Alžbětou Pomořanskou, Peškem i jeho nastávající Alenou a dalšími protagonisty slavného muzikálu Noc na Karlštejně.

Z loňského ročníku muzikálu. Foto: Anna Čelouchová
Melodie muzikálu Noc na Karlštejně se rozezní na nádvoří mníšeckého zámku

Do hradu Karlštejna nesměly podle legendy vstoupit žádné ženy. Hrad byl vybudován jako klenotnice pro uchování korunovačních klenotů a jako místo, kde se může císař v klidu věnovat státním záležitostem nebo rozjímání.

Jak to mohlo dopadnout, kdyby byl císařův zákaz porušen a do prostoru královského hradu se přece dostaly zástupkyně ženského pohlaví? Taková zápletka napadla spisovatele a básníka Jaroslava Vrchlického, který ji zpracoval do divadelní hry Noc na Karlštejně.

Námět hry využil a roku 1973 zfilmoval režisér Zdeněk Podskalský a světlo světa tak spatřil muzikál, který dodnes patří mezi nejoblíbenější počiny tohoto žánru. A to zejména díky podmanivým, téměř zlidovělým písním a skladbám.

Alžběta Pomořanská byla mladá a zamilovaná královna. Toužila trávit se svým chotěm každou chvilku, viděla ho ve svých snech: „Já ač mám spánek bezesný, mně včera sen se zdál. I když dávno nejsem s ním, mně navštívil sám král,“ znějí slova písně Lásko má, já stůňu. Stesk po manželovi ji donutil v převlečení za panoše vniknout za karlštejnské hradby. Touha po svém protějšku ovšem zlákala na Karlštejn i Alenu, neteř purkrabího.

Obě ženy by rády strávily na hradě chvíle bez povšimnutí okolí, to by ovšem nesměli pobývat na návštěvě u císaře vnímaví pozorovatelé, kterým nic neunikne, hosté s diplomatickým posláním, vévoda bavorský a král cyperský. Zejména králi cyperskému Petrovi se zdál zákon o zákazu pobytu žen nanejvýš podezřelý a nevěřil, že je skutečně dodržován: „Prozraď mi, můj pane ctihodný, proč je tvůj hrad k lásce nevhodný a kam skrývá vyznání, kdo se lásce nebrání,“ zpívá v písni Asi do věží.

Muzikál Noc na Karlštejně plný úžasných textů a melodií se na zámku Mníšku pod Brdy odehraje pod širým nebem v prostoru malebného čtvercového nádvoří na severní straně lemovaného dvěma patry arkád 7. a 8. srpna vždy od osmi hodin večer.

Uvidíme a uslyšíme například Pavla Vítka, Petra Jančaříka, Petra Bendla nebo v sobotu Míšu Noskovou. V ceně vstupenky je zahrnuta i prohlídka zámeckého Kouzelného sklepení a vstup do zajímavé expozice o historii odívání od starověku až po současnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků