Hlavní obsah
Mezi soutěžícími prestižní Mezinárodní soutěže Vojtěch Jarníka jsou tradičně i dívky. Foto: Lukáš Novotný

Matematici z celého světa změří síly při soutěži v Ostravě

25. ročník prestižní Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka, kterou každoročně pořádá katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity v Ostravě, odstartuje v pátek 27. března.

Mezi soutěžícími prestižní Mezinárodní soutěže Vojtěch Jarníka jsou tradičně i dívky. Foto: Lukáš Novotný
Matematici z celého světa změří síly při soutěži v Ostravě

Celkem 180 matematiků z 36 univerzit světa se zítra zúčastní slavnostního zahájení 25. ročníku prestižní Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka v aule Ostravské univerzity na ulici Českobratrské v Moravské Ostravě v 8.30 hod.

„Svou účast na soutěži potvrdilo 150 studentů z 36 světových univerzit. Nejdál to na soutěž budou mít studenti z Jekatěrinburgu,” řekl hlavní garant soutěže Jan Šustek z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Předpokládá se, že se slavnostního zahájení zúčastní i starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Ing. Petra Bernfeldová.

Samotná soutěž začne v 9 hodin v budovách Přírodovědecké a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Již ve 13 hod budou mít matematičtí talenti složité úlohy vyřešeny a budou si moci vydechnout třeba při návštěvě rozhledny ostravské Nové radnice či světa miniatur Miniuni.

Slavnostní zakončení soutěže s vyhlášením výsledků se uskuteční v sobotu 28. dubna od 15 do 15.30 hodin rovněž v aule Ostravské univerzity na Českobratrské ulici v Ostravě. Před tímto slavnostním aktem bude zasedat mezinárodní porota, jíž mohou závodníci podat své námitky.

Před samotným vyhlášením výsledků se účastníci soutěže ještě mohou vypravit do ostravské ZOO, či do Dolní oblasti Vítkovic. Studenti totiž přijíždějí na soutěž z různých zemí postupně a různé dny tak, jak jim to okolnosti umožní. 

„Od čtvrtečního rána zasedá mezinárodní porota a vybírá příklady, které budou studenti na soutěži řešit. Každá z univerzit, jejíž studenti se soutěže účastní, má v porotě zástupce,” uzavřel Šustek.

Soutěžní příklady jsou výběrem z těch úloh, které univerzity přivezly s sebou. Jedinou podmínkou bylo, že žádná z nich ještě nebyla řešena v rámci jakékoli matematické soutěže. Musí jít tedy o zcela nové a zapeklité matematické problémy.

K největším novinkám letošního ročníku patří to, že vítězové jednotlivých kategorií získají kromě jiných cen také počítač. Novinkou jsou i výrazně inovované webové stránky soutěže vjimc.osu.cz a úspěšný vstup na sociální sítě Facebook, Twitter a Google+. Soutěž zde sleduje týdně přes 1000 lidí. Nejatraktivnější novinkou této soutěže je z pohledu pořadatelů to, že odborná přednáška pořádaná v rámci soutěže bude živě přenášena přes YouTube.

Soutěžícími jsou často vítězové či úspěšní řešitelé matematických olympiád v jednotlivých státech. Mezi univerzitami s vysoce kvalitním obsazením můžeme zmínit Prahu, Bratislavu, Varšavu, Krakov, Budapešť, Vídeň, Moskvu, Petrohrad a další. V minulých letech se této prestižní soutěže zúčastnili například i soutěžící z Číny. Mezi soutěžícími jsou tradičně i dívky. 

Ostravská soutěž Vojtěcha Jarníka je nejstarší matematickou soutěží v Evropské unii. Jejími hlavními organizátory jsou akademičtí pracovníci katedry matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků