Hlavní obsah
Slavnostním nástupem začíná každá Parkinsoniáda v Dubňanech. Nebude to mu jinak ani letos Foto: Parkinson Slovácko

Letos už osmá Parkinsoniáda se uskuteční první srpnový víkend v Dubňanech

Hlavním soutěžním dnem 8. Parkinsoniády, kterou pořádá sdružení Parkinson Slovácko, je sobota 1. srpna. Uskuteční se soutěže v devíti sportovních disciplínách, mezi nimiž bude bowling, stolní tenis, curling, pétangue i střelba ze vzduchové zbraně.

Slavnostním nástupem začíná každá Parkinsoniáda v Dubňanech. Nebude to mu jinak ani letos Foto: Parkinson Slovácko
Letos už osmá Parkinsoniáda se uskuteční první srpnový víkend v Dubňanech

Na Slovácko, do Dubňan, přijede přes 200 účastníků, včetně parkinsoniků z Polska, Slovenska a Rakouska. Zahraniční účast na dubňanské Parkinsoniádě je už tradicí, z níž se stalo přátelství desítek lidí, kteří s touto nevyléčitelnou chorobou bojují. Parkinsoniády jsou pro ně báječným místem nejen pro sportování, ale i zábavu a setkávání, na které se celý rok těší.

„První Parkinsoniáda se konala v srpnu roku 2008 a od té doby každý rok, vždy první víkend měsíce srpna. Od začátku se, ať už aktivně, či pasivně, zapojily desítky lidí, byli samotní parkinsonici i jejich rodinní příslušníci a desítky našich sympatizantů,“ říká Jan Škrkal, předseda sdružení Parkinson Slovácko a člověk, který na myšlenku pořádání parkinsoniád přišel, prosadil ji a rok od roku rozvíjí s neutuchajícím nadšením.

Nebylo lehké takovou akci uspořádat, už proto, že bylo třeba sehnat peníze a zpočátku se nikomu do nejistého projektu nechtělo. Snad ale ještě těžší bylo přesvědčit parkinsoniky, aby přijeli a nestyděli se za svůj hendikep. Dnes už je samozřejmostí, že mají první srpnový víkend už trvale ve svých kalendářích zaznamenaný jako účast na Parkinsoniádě v Dubňanech.

Parkinsoniáda je už trvale událostí slováckého léta. A nejenom v Dubňanech. Na hodonínském náměstí uspořádají v předvečer zahájení Parkinsoniády v pátek 31. července Hana a Petr Ulrichovi Koncert pro 8. Parkinsoniádu.

„Naše parkisnoniáda se zalíbila i nemocným s roztroušenou sklerózou, po loňské premiéře na Parkinsoniádě letos přijedou zase, těšíme se na společná sportovní klání,“ doplňuje Jan Škrkal.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků