Hlavní obsah
Foto: Adéla Čuříková

Letní úrazy souvisejí se sportem i s alkoholem

S nástupem letního počasí a trendem sportování dochází stále více k úrazům na cyklostezkách. Lékaři doporučují nepodceňovat ochranné pomůcky a intenzitu sportování přizpůsobit terénu i počtu lidí.

Foto: Adéla Čuříková
Letní úrazy souvisejí se sportem i s alkoholem

V letošním roce došlo obecně k nárůstu úrazů především kvůli dřívějšímu teplému počasí. Lidé tak vyrazili mnohem dříve za sportovními i pracovními aktivitami.

„Musím říct, že v jarních měsících byly doslova neblahým trendem pády ze stromů, konkrétně třešní. Šlo o velký nárůst oproti loňskému roku, jednalo se často o těžké úrazy, někdy bohužel i smrtelné,” konstatoval lékař Traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Miroslav Budoš.

„Typicky letními úrazy jsou potom pády z kol, koloběžek, na bruslích a podobně, což s sebou nese poranění v oblasti kolenního, hlezenního a loketního kloubu jako i zlomeniny předloktí a zápěstí. Na cyklostezkách je dnes spousta lidí, dochází ke kolizím. Nedávno jsme například řešili srážku dvou cyklistek, obě utrpěly těžké úrazy,” dodal.

Právě přeplněné cyklostezky jsou podle lékařů často příčinou nejrůznějších poranění. Koncentrace sportujících lidí stoupá, zvyšuje se však i počet chodců, maminek s kočárky nebo pejskařů. Přibývá ale také úrazů spojených s domácími bazény.

„Lidé doma grilují, pořádají party, popíjejí a pak se chtějí vykoupat. Pod vlivem alkoholu situaci podcení a způsobí si úraz ve svém vlastním bazéně. Většinou se jedná o úrazy krční páteře,” doplnil traumatolog krajské nemocnice MUDr. Miroslav Budoš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků