Hlavní obsah
Zámek Mníšek pod Brdy zve na dobrodružnou výpravu za pohádkami pro děti i na prohlídky pro dospělé o láskách a neláskách mníšeckých pánů. Foto: Jana Digrinová

Lásky a nelásky mníšeckých pánů a paniček

Zámek Mníšek pod Brdy připravil bohatý program na Hradozámeckou noc. Netradiční prohlídka je přichystána na sobotu pro dospělé a starší děti od osmé hodiny večerní až do půlnoci. Na nádvoří je připravena ochutnávka vín, promítání filmu, hrát bude country kapela Balzám a v zámecké zahradě uvidíte ohňostroj.

Zámek Mníšek pod Brdy zve na dobrodružnou výpravu za pohádkami pro děti i na prohlídky pro dospělé o láskách a neláskách mníšeckých pánů. Foto: Jana Digrinová
Lásky a nelásky mníšeckých pánů a paniček

„Lásky a nelásky mníšeckých pánů a paniček je zábavné nahlédnutí do životů mníšeckého panstva. Probereme nejen jejich lásky a nelásky partnerské. Někteří naší šlechtici byli zamilováni do hudby, jiní do technického pokroku,“ vysvětlila průvodkyně Růžena Langerová.

Život mníšecké nižší šlechty byl pestrý a barvitý. Například zakladatel zámku Servác Engel z Engelsflussu byl statečný, zručný, chytrý a hluboce věřící. Svou pílí se vypracoval z obyčejného měšťana ke šlechtickému titulu a velkému majetku.

„Servác Engel znamená česky anděl a právě tím byl pro mníšecký lid. Pomáhal jim vystavět nová, během třicetileté války zničená stavení, koupil jim dobytek, poskytl obilí k prvnímu setí a dokonce za své poddané platil 17 let daně do císařské pokladny,“ upřesnila Langerová.

Dalšími majiteli, kteří zámek vlastnili v pol. 19. století jsou Pachtové z Rájova. Zástupce tohoto rodu uvidíte na čtyřech obrazech ve Velké jídelně, které v roce 1769 namaloval uznávaný portrétista František Kašpar Fahrenschon. Obrazy jsou alegorické a představují čtyři živly. 

Zaměstnanci museli umět hrát

Jan Josef Pachta, který je na jednom z obrazů byl opravdu zajímavou osobností.

„Byl to velký mecenáš hudby, který dokonce sám komponoval. Měl jednu zvláštní vlastnost. Vybíral si zaměstnance do úřadu podle toho, jestli uměli hrát na hudební nástroje. Hudebních večírků v Praze, které Jan Josef Pachta pořádal, se účastnili významné osobnosti jako Mozart, Mysliveček nebo G. Casanova,“ řekla průvodkyně.

Neméně zajímavý život vedli i poslední majitelé zámku Kastové. Hraběnka fotografovala, manželé se společně účastnili automobilových závodů a dokonce letěli balónem.

Program je připraven také pro menší dět od 16.00 hodin. Nová prohlídka, dobrodružná výprava za českými pohádkami, bude plná zážitků. Po prohlídce je pro děti připraveno zábavné šermování nebo výtvarné tvoření.

Zajít můžete také na výstavu obrazů Poznej světové dědictví UNESCO. „Jde o 10. ročník výstavy fotografií věnovaný 40. výročí vzniku Úmluvy o ochraně světového dědictví. Výstava bude v Mníšku pod Brdy právě 1. září zakončena. Výstava rozšiřuje povědomí o jedinečnosti památek a zdůrazňuje nutnost je chránit a zachovat pro další generace,“ zve Langerová.

Program Hradozámecké noci v Mníšku pod Brdy
16.00 - Pohádkové putování zámeckými komnatami.
19.45 - 00.00 Lásky a nelásky mníšeckých pánů a paniček
16.00 – 20.00 – výtvarná tvoření
16.00, 17.00, 18.00 – zábavné šermování pro děti
16.00 – 18.00 – renesanční skladby zahraje soubor Villanella
18.00 – 20.00 - promítání filmů a pohádek na nádvoří zámku
16.00 - 20.00 - ochutnávka vín
20.00 - 23.30 - kapela Balzám
23.30 - ohňostroj v zámecké zahradě  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků