Hlavní obsah

Krajská nemocnice T. Bati má nový digitální dermatoskop

Lékaři Kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati začali používat nový digitální dermatoskop s celotělovým skenerem. Zlínská nemocnice je první mezi krajskými a fakultními nemocnicemi na Moravě, která přístroj za téměř jeden milión korun zakoupila.

Krajská nemocnice T. Bati má nový digitální dermatoskop

Moderní digitální dermatoskop slouží k přesnější diagnostice pigmentových lézí typu mateřská znaménka nebo zhoubný melanom kůže. Přístroj nález zvětší až stokrát a umožní jeho detailní analýzu. Celotělový skener pomocí dvou kamer nasnímá během jedné minuty celé tělo pacienta.

„Celotělové vyšetření má význam především u osob s mnohočetnými a rizikovými mateřskými znaménky. Dokáže barevně označit mezi desítkami jiných znamének pravě ty, které se od minulého vyšetření změnily nebo které vznikly nově,” uvedla primářka Kožní oddělení KNTB MUDr. Hana Tomková.

„Snímky pigmentových lézí nasnímané při prvním a kontrolním vyšetření v určitém časovém odstupu je potom možné zobrazit nejen vedle sebe, ale také je překrýt a zjistit přesně, ve kterých částech došlo ke změnám velikosti, okrajů či barvy. To přispívá k časné diagnostice melanomu,” dodala.

Výhodou také je, že nasnímané nálezy lze sledovat z více ambulancí a obrazy ukládat na síťovém uložišti. Vyšetření digitálním dermatoskopem provádějí odborníci v krajské nemocnici na doporučení kožního lékaře a je poté hrazeno zdravotními pojišťovnami.

K celotělovému vyšetření se však mohou objednat i pacienti, kteří si chtějí nechat vyšetřit znaménka preventivně na vlastní žádost. V takovém případě zaplatí 500 korun a následně mohou peníze získat zpět od svých zdravotních pojišťoven v rámci programů onkologické prevence.

Kožní oddělení Krajské nemocnice T. Bati provedlo v roce 2017 více než 30 000 vyšetření, z nichž lékaři diagnostikovali přes 600 zhoubných kožních nádorů. V současné době patří k nejlépe vybaveným kožním oddělením v České republice. Kromě nejnovějšího typu digitálního dermatoskopu je vybaveno dalšími moderními přístroji – nejmodernějšími lasery i zářiči pro světloléčbu včetně úzkospektrého ultrafialového záření UVB ve formě excimerového světla, které ocení především pacienti s lupénkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků