Hlavní obsah
Foto: Kovárna Viva

Kovárna VIVA rozšiřuje robotizaci výroby, spustila novou automatizovanou linku

Další krok k rozšíření robotizace udělala Kovárna VIVA instalací linky se dvěma novými roboty. Od roku 2011, kdy zde byl do výroby pořízen vůbec první robot, už dosáhl jejich počet čísla dvacet. Robotizace v Kovárně VIVA významně ulehčuje lidem práci, zvyšuje produktivitu a konkurenceschopnost firmy.

Foto: Kovárna Viva
Kovárna VIVA rozšiřuje robotizaci výroby, spustila novou automatizovanou linku

Zcela renovovanou kovací linku spustila v těchto dnech Kovárna VIVA ve Zlíně. Linka zahrnuje dva nové roboty, navazuje tak na dlouhodobý trend robotizace výroby v provozech kovárny i obrobny. Za posledních osm let sem pořídila firma již dvacet robotů, další tři jsou pak instalovány ve vývojovém Centru automatizace a robotizace.

Robotizace je jednou z priorit i klíčem k úspěchu v Kovárně VIVA. „Pomáhá nám zvyšovat produktivitu a konkurenceschopnost. Díky tomu jsme mohli získat nové zakázky a projekty, na které bychom jinak nedosáhli,“ potvrdil výkonný ředitel Kovárny VIVA František Červenka.

K odběratelům ocelových výkovků z produkce Kovárny VIVA patří významné světové firmy jako BOSCH, Scania, ZF, Poclain nebo Linde.

Investice do robotizace zároveň přináší také zlepšení pracovního prostředí pro pracovníky kovárny. Průmysloví roboti lidem ulehčují těžkou fyzickou práci nebo za ně vykonávají opakované monotónní činnosti. „Rozhodně u nás platí, že roboti práci lidem neberou, ale rostoucí produktivita ji naopak přináší. Což je vidět na trvale zvyšujícím se objemu zakázek i množství výkovků dodaných našim zákazníkům,“ doplnil obchodní ředitel Zbyněk Rozsypal.

Nadšení z robotizace neskrývají ani studenti Střední průmyslové školy polytechnické, kteří pravidelně absolvují v kovárně odborný výcvik. „Je úžasné, jak do řemesla tato firma zakomponovala nejmodernější technologie, jak v části kovárny, tak i v části obrábění kovů. Roboti od firmy ABB dělají ve výrobě nejrůznější práce a úkoly,“ uvedl student Adam Gajdošík, který by se rád automatizací ve výrobě zabýval v budoucnu i na vysoké škole.

V nastoleném trendu investic do robotizace proto hodlá Kovárna VIVA pokračovat i do budoucna. Ještě v roce 2019 plánuje nákup čtyř robotů, v roce 2020 pak minimálně dalších dvou.

O firmě:

KOVÁRNA VIVA a. s. je přední českou průmyslovou kovárnou a patří do skupiny TŽ-MS Specializuje se na výrobu zápustkových výkovků a jejich obrábění. Zaměstnává ve Zlíně a dceřiné společnosti Alper v Prostějově už téměř 600 zaměstnanců. Výrobky směřují zejména na export do významných světových firem jako jsou koncerny BOSCH, Scania, ZF, Poclain nebo Linde. Sídlí v místě původních strojíren ZPS Zlín v bývalém baťovském areálu a společně s několika dalšími firmami dlouhodobě usiluje o rozvoj a zachování průmyslové výroby na Zlínsku a udržování baťovských tradic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků