Hlavní obsah
Namísto starého dosluhujícího objektu budou hasiči využívat moderní zázemí východně od terminálu letiště. Foto: KÚ Karlovarského kraje

Karlovarský kraj nechal vybudovat novou hasičskou stanici na letišti v Karlových Varech

Nová budova s operačním střediskem a garážemi pro výjezdy hasičských vozů slouží od nynějška zaměstnancům Záchranné a požární služby (ZPS) na mezinárodním letišti v Karlových Varech.

Namísto starého dosluhujícího objektu budou hasiči využívat moderní zázemí východně od terminálu letiště. Foto: KÚ Karlovarského kraje
Karlovarský kraj nechal vybudovat novou hasičskou stanici na letišti v Karlových Varech

Namísto starého dosluhujícího objektu budou hasiči využívat moderní zázemí východně od terminálu letiště, tedy v ideální poloze vůči vzletové a přistávací dráze s ohledem na záměr jejího budoucího prodloužení. Kromě letištních hasičů bude část prostor mít k dispozici rovněž Inspektorát cizinecké policie, respektive jeho kynologická složka.

​Celková investice dosáhla 32 miliónů korun bez DPH. „Práce hasičů je velmi náročná a je třeba si uvědomit, že pro záchranu zdraví a života našich občanů musí mít také potřebné podmínky. Letištní hasiči navíc nezasahují pouze v areálu letiště, ale vzhledem k tomu, že jsou začleněni do požárního poplachového plánu regionu, mohou vyjíždět i k dopravním nehodám, například na blízké frekventované silnici I/6 nebo v okolních obcích,” uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Pro karlovarské letiště je vybudování nového prostoru pro letištní hasiče dalším krokem ke zkvalitnění služeb poskytovaných cestujícím, posádkám letadel i návštěvníkům letištního areálu.

„Dokončení výstavby nové budovy ZPS na letišti Karlovy Vary znamená další významný krok v modernizaci letiště a postupném naplňování jeho plánu rozvoje. Nový objekt představuje zcela novou úroveň v kapacitě prostor a jejich vybavení pro činnost letištních záchranných složek. Objekt byl vybudován tak, aby plně vyhovoval všem požadavkům na letištní hasičské stanice i s ohledem na připravovaný projekt rozšíření a prodloužení runwaye, kterou by pak mohla využívat i velkokapacitní letadla. S jejich provozem pak souvisí i vyšší kategorie požární ochrany, kterou musí provozovatel letiště zajistit (počty personálu a záchranných vozidel). Z tohoto pohledu se tedy jedná o nadčasovou stavbu,” uvedl ředitel letiště Václav Černý.

Budovu Záchranné a požární služby vystavěla společnost OHL ŽS z Brna, která se stala vítězem výběrového řízení na dodavatele stavby, podle projektu společnosti Invente z Českých Budějovic.

„Nová stanice ZPS je dvoupatrová budova, ve které se nachází dostatečný počet garážových stání pro zásahová i pomocná záchranářská vozidla a prostory pro komplexní činnost jednotky hasičů ve službě. Nejvýraznějším prvkem stanice bude prostor pro operační dispečink, ze kterého má službu konající dispečer dokonalý přehled o provozu letadel,” dodal Radek Tuček, vedoucí útvaru Záchranné a požární služby letiště Karlovy Vary.

Stanice je napojena na letištní pojezdovou dráhu novou komunikací a v okolí vznikly zpevněné plochy včetně parkoviště pro osobní automobily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků