Hlavní obsah
Kardioložka Anna Chaloupka Foto: archiv FNUSA

Kardioložka z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně míří na misi do Etiopie

Na čtrnáctidenní misi v Etiopii se vydá Anna Chaloupka z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Lékařka, která se zaměřuje na srdeční selhání a dědičná onemocnění srdečního svalu, zároveň působí jako konzultantka na prestižní klinice v Londýně.

Kardioložka Anna Chaloupka Foto: archiv FNUSA
Kardioložka z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně míří na misi do Etiopie

Mladá kardioložka se do Afriky vydává s týmem Nadačního fondu České srdce, jehož aktivity dlouhodobě podporuje.

„Na lékařskou misi do zemí třetího světa jsem chtěla jet už od dob studia medicíny. Pracovala jsem na nejlepších světových pracovištích, přinést alespoň kousek kvalitní a dostupné péče těm nejpotřebnějším považuji za svou morální povinnost,” říká Anna Chaloupka, která absolvovala vědecké stáže na Mayo Clinic a Harvardově univerzitě, kde také studovala v rámci postgraduálního studia.

Únorová mise je zaměřená převážně na echokardiografický screening vrozených a získaných srdečních vad.

„Výskyt především porevmatických chlopenních vad je v těchto zemích mnohonásobně vyšší než u nás, protože prakticky nemají antibiotika. Máme návaznost na místní lékaře, a proto u pacientů, kde závažné vady odhalíme, budeme moci zorganizovat i léčbu, což je naprosto zásadní,” vysvětluje Anna Chaloupka a dodává, že tým si na misi veze z České republiky vlastní přístroje, takže bude moci vyšetřovat i v odlehlých oblastech.

Pětičlenná skupina lékařů z různých koutů České republiky do Etiopie vyrazí 15. února. Aktuálně je dobrovolnický tým ve fázi příprav, což kromě vyřizování řady povolení znamená také monitorování bezpečnosti výpravy.

„Etiopie je krásná země a na africké poměry celkem bezpečná. Přesto jsou i v Etiopii oblasti, kde je vyhlášen výjimečný stav. Sledujeme aktuální situaci a těmto oblastem se budeme samozřejmě vyhýbat,” přibližuje proces přípravy Anna Chaloupka.

Tým kardiologů stráví v Etiopii čtrnáct dní. „Děláme to zadarmo a ve svém volném čase. Relativně krátká doba přispívá k motivaci využít čas co nejvíce efektivně. I za dva týdny se dá udělat spousta práce,” uzavírá lékařka, která si účastí na misi plní svůj profesní sen.

Nadační fond České srdce podporuje dlouhodobě, spolu s dalšími kolegy z kliniky se účastní například charitativního běhu PROBEHNI.SE. Právě díky jeho výtěžku se mise v zemích třetího světa daří financovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků