Hlavní obsah
Michal Horák Foto: Alice Bochňáková

Judista Michal Horák kvůli olympiádě přestoupil do nejvyšší váhové kategorie

Michal Horák patří mezi nejlepší české judisty a již několik let reprezentuje svoji zemi na světové úrovni. Je držitelem několika titulů Mistra ČR a jako jediný Čech dokázal vyhrát turnaj Grand Prix. Dále získal na GP stříbro a na mistrovství světa byl dvakrát devátý. Je členem týmu USK Praha.

Michal Horák Foto: Alice Bochňáková
Judista Michal Horák kvůli olympiádě přestoupil do nejvyšší váhové kategorie

„Můj nápad to nebyl, ale nelituji svého rozhodnutí,” řekl pražský judista, který neváhal se kvůli olympijským Hrám 2016 změnit a přestoupit do nejvyšší možné váhové kategorie v judu. „Nejtěžší bylo přesvědčit trenéra, že se jedná opravdu o reálnou šanci se takto dostat na olympiádu,” vzpomíná Horák.

Horák musel nabrat minimálně 20 kg tělesné hmotnosti, aby mohl konkurovat v absolutní soutěži. S novým "těžším" tělem může závodit v kategorii +100 kg, kde konkurence není tak silná a je zde snazší cesta se nominovat na zápas pod olympijskými kruhy. Jeho "kilogramová" proměna začala v listopadu 2014 a k prvnímu utkání v nové váze nastoupil v dubnu 2015.

„Kategorie do 90 kg mi nevyhovovala. Mé výsledky nebyly stabilní a já se nejvíce trápil se shazováním, abych se vůbec vešel do váhy. Na soustředěních mi vyhovovali spíše těžší soupeři a já se naučil prát po svém,” vysvětluje Michal. Těžší judisté jsou pomalejší a to stylu Michala Horáka sedělo více. 

Do váhy 90 kg musel shazovat i více než 7 kg, což bylo na hranici jeho možností. „Už to nešlo a já musel jít nahoru. Byl jsem tedy sice váhově výše už delší dobu, ale i tak chtělo hodně věcí na mém těle změnit a nabrat ještě více.”

Zprvu chtěl Horák přestoupit jen o jednu váhu výše, avšak ve váze do 100 kg vévodí král světových judistů Lukáš Krpálek. Proto nezbývalo nic jiného, než jít ještě o jednu kategorii výše - tedy do absolutní váhy bez limitu, kde jsou pro Horáka větší šance.

Tréninky v kimonu zůstaly po celou dobu proměny stejné, avšak rapidně se změnila fyzická příprava v posilovně. „Začal jsem chodit k Pavlovi Provázkovi a ten se mi začal věnovat osobně, což mi pomohlo asi ze všeho nejvíce,” chválí si judista svého trenéra.

V té době začal Michalovu kariéru podporovat Survival Team a mohl začít využívat komponenty profesionální fitnes výživy. „Každá podpora je velmi důležitá a já jsem nesmírně vděčný za vše, co mi sponzoři umožnili.”

Nabrat 20 kg tělesné hmotnosti nebylo lehké. „Trenéři si museli zvyknout, že jsem ještě o něco pomalejší, než jsem kdysi býval. Kompletně jsem změnil šatník, kimona a dokonce uvažuji i o větším automobilu,” žertuje Horák nad svou Škoda Fabií.

Už rok Michal Horák závodí s novým tělem v kategorii +100 kg. Za tu dobu stihl vybojovat ve světě úctyhodných 388 bodů a je na 43. místě v žebříčku nejlepších judistů světa.

„Aktuálně jsem na posledním postupovém místě na olympiádu, což je pro mě nádherné. Ale těsně za mnou jsou judisté z Austrálie a Ameriky, kteří letos ještě získají velký počet bodů na svých kontinentálních mistrovstvích. Musím ještě zabrat.”

Michalova cesta na olympijské tatami je stále otevřená a kvalifikace se uzavírá v květnu 2016. Více informací o stávající přípravě Horáka naleznete na jeho FB stránkách: Michal Horák & Judo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků