Hlavní obsah
Oblíbené TORNADO, byť nepatří k staročeským atrakcím, nesmí na současné pouti chybět. Foto: Stanislava Dvořáková

Jubilejní ročník ústecké pouti je již pouhou krásnou vzpomínkou

Již 90. ročník Ústecké staročeské pouti skončil. Třídenní maratón zábavy, který proměnil Ústí nad Orlicí ve středisko sportu, kultury, hudby, pouťových atrakcí i laskomin tady definitivně uzavřel letošní letní radovánky.

Oblíbené TORNADO, byť nepatří k staročeským atrakcím, nesmí na současné pouti chybět. Foto: Stanislava Dvořáková
Jubilejní ročník ústecké pouti je již pouhou krásnou vzpomínkou

Veselý ráz Mírového náměstí v Ústí nad Orlicí a prostranství před poštou získá opět všední podobu s pomyslnou připomínkou konce léta. Tak tradičně končí ústecká pouť, tak nekompromisně končí i letní období.

Skončil i pouťový doprovodný program - turnaj v beach volejbalu, zápasy neregistrovaných tenistů, utichl areál v Cakli, kde probíhalo Janouškovo Ústí, nezní v Popráči Balkan trip, dohrála skupina Těžká doba v hostinci U Malinů. Zmizela improvizovaná hospůdka u hasičské zbrojnice včetně hudebních skupin Madam a Trumf, které doprovázely odpolední posezení.

Zůstaly jen otevřené výstavy v Městském muzeu, Městské knihovně, v Galerii pod radnicí a XVII. ročník výstavy kulturního umění výtvarníků různých oborů z celé republiky v Kulturním domě.

Historická lákadla i pouťové povyražení

Organizátoři letos slibovali řadu novinek, a tak nezbývá, než zrekapitulovat, jak se jim povedlo očekávání naplnit.

Zajímavou inovací bylo uvedení šermířské scénky a následné představení starých řemesel. I když délku trvání ovlivnil prudký liják s kroupami, stal se tento nápad příjemným zpestřením a vhodným doprovodem slova "staročeská".

Další překvapení přinesly nové atrakce. Obyčejné houpačky a řetízkové kolotoče už náročné návštěvníky tolik neoslovují. Zážitky tak rozšiřují moderní zařízení, která zájemce oslovují rychlostí nebo obraty kabinek, kdy se zúčastnění ocitají i vzhůru nohama.

Novou neodmyslitelnou atrakcí tak bylo tornado a samozřejmě i autíčka, která nesmí na žádné větší pouti chybět. Z klidnějších kolotočů na Mírovém náměstí pro malé i velké to bylo ruské kolo, labutě a nové play ball, kde se kabinky pohybují na měnícím se náklonu roviny. Rychlejší byla horská dráha a další nová Skate kosmického rázu, která byla umístěna na prostranství před poštu.

Řadě známých dětských atrakcí dřívějších let, kolotoči, helikoptérám, skákacímu hradu, cirkusovému domu a crazy dance pro odvážné, nově dominoval bohatě malovaný vláček projíždějící exotickou krajinou.

Zbývající střelnice a kola štěstí zůstala při starém. Ani pouťová nabídka zboží a pochutin se nezměnila. Dávno si český člověk zvykl na langoše a thajské nudle, letos bylo možné si koupit i bramborák. Tradičně pak musí být na pouti stánky se sladkostmi, s cukrovou vatou nebo perníkovými srdci.

Zpestření jídelníčku bylo možné zaznamenat v hasičské hospůdce, kde se podávaly typické české topinky s česnekem nebo sýrem.

Tato bohatá nabídka snad každému přinesla oblíbenou formu zábavy a ústecká pouť tak příjemně naplnila dny letního volna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků