Hlavní obsah
Foto: Magdaléna Jedzoková

Ještě dva dny na vrácení zapomenuté knihy bez placení upomínky

Až do úterý 31. března mohou zapomětliví čtenáři vrátit knížku do knihoven v Bohumíně a nezaplatit přitom ani korunu za upomínku. Tzv. upomínkovou amnestií se městská knihovna K3 Bohumín spolu se všemi svými pobočkami opět připojuje k celostátnímu Týdnu knihoven.

Foto: Magdaléna Jedzoková
Ještě dva dny na vrácení zapomenuté knihy bez placení upomínky

„Amnestie je mezi čtenáři oblíbená. Každoročně přicházejí dospělí i děti s tím, že zapomněli knihu vrátit a chtějí to napravit. Čtenáři, kterým již naběhla upomínka v jakékoli výši, tak mohou vrátit knihy, aniž by museli platit za upomínku,“ uvedla vedoucí knihovny Magdaléna Jedzoková.

Loňskou říjnovou amnestii využilo téměř 200 čtenářů a knihovna jim prominula celkem upomínky za šestnáct tisíc korun. Nejvyšší prominuté jednotlivé upomínky byly 600, 450, 430, 400, 300 a 200 korun. Největší množství odpuštěných upomínek se ovšem pohybovalo v menších částkách, a to 25 korun.

„Smyslem amnestie je, aby se co nejvíce knih vrátilo zpátky do knihovny. V těch je vypůjčeno daleko více peněz, než jaká je hodnota prominuté částky,“ řekl ředitel K3 Bohumín Karel Balcar s tím, že loňskou amnestii doposud využilo na šedesát čtenářů, kterým knihovnice prominuly přes tři tisíce korun. Knihovna přitom eviduje přes 200 lidí, kteří v současné chvíli mají upomínku a knihy doma.

Bohumínská knihovna patří k nejlepším v zemi. Vloni obsadila v celostátní anketě Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR v kategorii měst nad 20 tisíc obyvatel čtvrté místo. Navštěvuje ji více než 2600 registrovaných čtenářů. Vloni si vypůjčili téměř 100 tisíc svazků. Knihovna nabízí i tzv. rodinnou registraci. Za poplatek pro jednu dospělou osobu se může bezplatně doregistrovat manžel, manželka a děti do 14 let. Podmínkou je společné trvalé bydliště.

V pondělí a v úterý, ve čtvrtek i v pátek je knihovna v centru Bohumína otevřena od 8 do 12 a od 13 do 18:30 hodin, dětské oddělení pak od 13 do 17 hodin. Ve středu otevírá dospělé oddělení od 8 do 12 hodin a v sobotu je provozní doba o hodinu kratší, tzn. do 11 hodin. Dětské oddělení má v obou těchto dnech zavřeno.

Od pondělí 30. března do pátku 3. dubna (s výjimkou středy) si děti mohou vždy od jedné hodiny odpoledne přijít užít výtvarnou dílnu v rámci tzv. Velikonočních hrátek. Budou se hrát hry, zdobit vajíčka, vyrábět zajíčci či slepičky a spousta jiných velikonočních ozdob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků