Hlavní obsah
Poličské hradby Foto: archiv destinační společnosti Českomoravské pomezí

Jedno z nejzachovalejších gotických opevnění ve střední Evropě je opět přístupné veřejnosti

Jedna z největších atraktivit královského věnného města Poličky – unikátní hradební opevnění v délce 1220 metrů obepínající celé historické jádro města, je od 11. května opět přístupné veřejnosti.

Poličské hradby Foto: archiv destinační společnosti Českomoravské pomezí
Jedno z nejzachovalejších gotických opevnění ve střední Evropě je opět přístupné veřejnosti

Poličské hradby pocházejí z druhé poloviny 14. století a jedná se o jedno z nejzachovalejších a nejdelších městských opevnění na území Evropy.

„Hradby obepínají celý střed města v délce 1220 metrů. Mají šířku 2 až 2,25 metru, jsou až osm metrů vysoké a jsou zpevněné 19 půlválcovými, do města otevřenými baštami. Nepřátele ve středověku hradby odrazovaly už svou mohutností, v přímém boji se pak osvědčily hlavně při husitských válkách,“ uvádí historik muzea Mgr. Radka Vostřelová.

„Důvod unikátní zachovalosti zdejších hradeb je prostý. V době třicetileté války už neměly prakticky žádný vojenský význam, ani později však na rozdíl od jiných historických měst nebyl při rozšiřování města důvod je bourat,“ dodala.

Hradby, chránící město Poličku před nepřáteli, jsou nyní vyhledávanou atrakcí pro turisty. Ti, kteří si je prohlédnou, si určitě odvážejí pěkné vzpomínky. Zájemci si mohou projít okruh kolem hradeb. Pro veřejnost jsou zpřístupněné také ochozy dvou rekonstruovaných částí hlavní hradby s několika věžemi.

Co jste možná nevěděli je, že královské věnné město Polička bylo založeno v roce 1265 na příkaz tehdejšího panovníka a krále Přemysla Otakara II.

Městské kamenné hradby byly vystavěny po návštěvě a pobytu Karla IV. ve 2. polovině 14. století. Systém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu.

Poličské hradby několikrát odolaly i za vlády krále Jiřího z Poděbrad a v roce 1468 až 1469 se město ubránilo útokům uherského krále Matyáše Korvína.

Další informace o provozu a otevírací době naleznete na www.cbmpolicka.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků