Hlavní obsah
EXPOZICE SKLÁŘSTVÍ NAHORÁCKU Foto: Alena Zavoralová

Jak si užít Velký pátek? Polička nabízí několik tipů

Vyrazit na kolo s přáteli, jít na procházku nebo koukat celý den na pohádky a lenošit – každý z nás má jinou představu o tom, jak se má správně užívat volno. Letos je to již podruhé co Velký pátek nemusíme strávit v práci, nýbrž s kamarády, s rodinou… Tak proč toho nevyužít?

EXPOZICE SKLÁŘSTVÍ NAHORÁCKU Foto: Alena Zavoralová
Jak si užít Velký pátek? Polička nabízí několik tipů

Jarní dny v královských věnných městech každoročně patří mladým umělcům. Letošní již 18. výtvarný salon proběhne v Poličce. Tématem jsou letos Symboly měst.

Polička se bude prezentovat životem a dílem našeho slavného rodáka a světově uznávaného hudebního skladatele Bohuslava Martinů, který se narodil ve věži kostela sv. Jakuba roku 1890. V rámci výstavy se můžete těšit na pestrou nabídku umělecké tvorby žáků z deseti uměleckých škol.

Pokud vás ale více zajímá život a dětství hudebního skladatele neváhejte a vystoupejte po bezmála 200 schodech do Rodné světničky B. Martinů. Z ochozu se můžete kochat nejen výhledem do širého okolí, ale jistě vás zaujme, jak na dvaceti pěti metrech čtverečních mohlo žít osm lidí.

„Myslím, že tento prostor je z mých největších dojmů z dětství, který si nejvíce uvědomuji a který asi hraje velkou úlohu v celém mém názoru na kompozici. Nejsou to malé zájmy lidí, starosti, bolesti nebo i radosti, které jsem viděl z velké dálky, lépe řečeno z výšky. Je to tento prostor, který mám stále před očima a který, zdá se mi, hledám stále ve svých pracích. Prostor a příroda, ne lidi…“ píše ve vzpomínce z roku 1934 v Paříži Bohuslav Martinů.

Pokud chcete vidět ty nejzachovalejší hradby ve střední Evropě, projděte si spolu se svou rodinou či přáteli část hradebního úseku, kde uvidíte město z masivní hradební zdi. Poznáte historii nejen středověkého města i jeho zlatý věk v období baroka, ale i to, jakým malebným městem se Polička v jarním slunci stává...

A pokud ještě nebudete unaveni a budete mít chuť dozvědět se více, můžete v poličském muzeu navštívit stále expozice a vrátit se do středověku, vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Odpovědi na otázky: Kolik skláren bylo v okolí a kolik jich je funkčních teď? Jak se nabírá sklovina a jak vypadá skleněná mucholapka? Naleznete v expozici Sklářství na Horácku. 

Ve třídě B. Martinů nyní probíhá Velikonoční výstava je tentokrát zaměřená na roli chleba v běžném i svátečním životě našich předků. „Na jaře nám začíná nový hospodářský rok a právě o Velikonocích se udržovaly mnohé zvyky pro zdar zasetého obilí, které mělo zajistit výživu rodiny na celý rok. Během Velkého pátku se například omývalo všechno náčiní, které přišlo do styku s chlebem,“ uvádí kurátorka výstavy Stanislava Cafourková. „Nemusíte se bát, mytí nářadí po vás v muzeu chtít nebudeme,“ s úsměvem dodává. 

Nejen pro děti, ale i hravé dospělé je připravena tradiční dotyková výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, která vás seznámí se zajímavostmi z období pravěku a starověku. Můžete se vžít do role našich předků a vyzkoušet si keltský šat, drcení obilí, tkaní na vertikálním stavu nebo psát staroslověnským písmem - hlaholicí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků