Hlavní obsah
Tomáš Slavík a wallride Foto: David Frýbert

Jablonec hostil závod světového poháru ve fourcrossu

Druhým rokem se v Jablonci nad Nisou uskutečnil závod světového poháru ve fourcrossu. Pro nezasvěcené je to obdoba snowboardcrossu, ve kterém máme zlatou medaili díky Evě Samkové. Rozdíl je pouze v roční době a záměně prkna za horské kolo. O zábavu tedy bylo tři dny od 24. července postaráno.

Tomáš Slavík a wallride Foto: David Frýbert
Jablonec hostil závod světového poháru ve fourcrossu

To, co je Eva Samková pro snowboardcross, je zcela určitě Tomáš Slavík pro fourcross. Nejen, že stanul dvakrát na samotném trůnu pro držitele absolutního světového šampiona v této adrenalinové disciplíně, ale je také stavitelem a organizátorem závodu JBC 4X Revelations powered by GHOST v Jablonci nad Nisou. Tato trať byla v minulém ročníku vyhlášena nejtěžší a zároveň nejlepší tratí celého světového poháru. 

Už pro tyto skutečnosti se bylo v tomto ročníku opravdu na co těšit. Celá akce odstartovala ve čtvrtek 24. července zahajovacím ceremoniálem a trvala přes páteční tréninky, kvalifikaci, až do sobotního vyvrcholení v podobě finálového závodu. 

Pokud bych měl akci shrnout z pohledu fotografa, který se akce zúčastnil, tak to byl opravdu náročný, ale silný zážitek. Náročný především z pohledu výběru trati a počasí, které zde po celou dobu závodu panovalo. Stejně jako minulý rok sluníčko přálo a tak se rtuť teploměru šplhala k magické třicítce. Náročnost trati byla vskutku extrémní a zdolat ji několikrát za den byl vcelku nadlidský úkol.

Výhodou byla také skutečnost, že kvalifikace a tréninky probíhaly již den před samotným závodem. Bylo tak dostatek času vybrat vhodné lokace a na trať se náležitě připravit.

Sobotní den se pak nesl ve zcela jiném duchu. Slovo poklidný se zde rozhodně použít nedalo a bylo znát, že fourcross je sportem adrenalinovým. Tvrdá hudba, hlasitý projev diváků, doprovodné akce, vtipní moderátoři a borci na kolech - to byly hlavní atributy finálového dne. Z doprovodných akcí stojí jistě za zmínku velkolepý přelet dvou akrobatických letadel ve stylu RedBull AirRace, který všechny diváky patřičně navnadil.

Z páteční kvalifikace, kam nastoupilo celkem 49 závodníků, se jich následně 32 kvalifikovalo do hlavního závodu. Zde již jde opravdu do tuhého a nebylo cesty zpět. Rideři se zde pouští po čtveřicích na náročnou trať tamní sjezdovky a jen dva nejlepší, z každé jízdy, postupují pavoukem dále.

Celou náročnost trati dokresloval i fakt, že závod žen, který měl být příjemným zpestřením a mělo se jej zúčastnit celkem pět závodnic, se nakonec nekonal a na trať se postavily pouze dvě "přeživší" jezdkyně. Tou šťastnější byla nakonec Helene Furwirth (Rakousko), která pokořila trať v čase 1:01.653. Nejnáročnější se zdála být především horní pasáž závodu, kde na jezdce čekala, po výjezdu z klopené zatáčky, série čtyř skoků. Zde se v klasifikaci nedařilo mnoha jezdcům a Hannes Slavik (Rakousko) to nakonec odnesl nejvíce, když jej musel po pádu v hlavním závodě eskortovat do nemocnice vrtulník. 

Samotný finálový závod byl vrcholem celého dne a podle svého obsazení sliboval tu nejlepší možnou podívanou. Jak by také ne, když na startu stála taková esa, jako Felix Beckeman, Hynek Strouha a Quentin Derbier. Stylem start cíl se ale vítězem stal Tomáš Slavík a nenechal nikoho na pochybách, že opět myslí jen na příčky nejvyšší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků