Hlavní obsah
Tématem konference bylo Agenturní zaměstnávání v Plzni a jeho přímý dopad na samosprávu obce. Foto: Magistrát města Plzně

I nelegální ubytovny na území města byly tématem konference v Plzni

Na deset možných nelegálních ubytoven na území Plzně upozornili v posledních dvou týdnech odbor cizinecké policie plzeňští strážníci. Ukázalo se, že u osmi z nich skutečně ubytovatel neplní své povinnosti a provozuje ubytování "na černo".

Tématem konference bylo Agenturní zaměstnávání v Plzni a jeho přímý dopad na samosprávu obce. Foto: Magistrát města Plzně
I nelegální ubytovny na území města byly tématem konference v Plzni

I tyto informace zazněly na konferenci, jež se uskutečnila na plzeňské radnici závěrem minulého pracovního týdne. Vůbec poprvé se sešli zástupci města, vrcholný management řady průmyslových podniků z regionu, zástupci pracovních agentur působících na území západočeské metropole, státních organizací, městská i státní policie.

„Tato konference není o tom, abychom hledali viníky situace, která nás trápí, ale abychom hledali společná řešení. Chceme otevřít toto téma. My všichni jsme partneři, chceme, aby podniky měly kvalitní zaměstnance, ale na druhou stranu chceme také to, aby samospráva netrpěla a neřešila otázky bezpečnosti a sociálních dopadů,” řekl v úvodu primátor Martin Zrzavecký.

Konferenci svolalo město proto, že západočeskou metropoli trápí mimo jiné velká míra přestupků páchaných cizinci, vznikají zde problémové lokality z pohledu bezpečnosti a v metropoli také roste počet lidí bez domova, což souvisí právě i s praktikami některých pracovních agentur. Mnozí lidé žijící na ulici se totiž rekrutují z řad cizinců dovezených do Plzně za prací. Aktuálně úřad práce eviduje v Plzni celkem 14 354 zahraničních pracovníků, v celém Plzeňském kraji je jich 35 tisíc.

„Bez pracovní síly ze zahraničí se neobejdeme. Jde nám ale o to nastavit určitá pravidla, mantinely, říci si, kde je hranice. Nejsem zastáncem masivního dovozu levné pracovní síly, pro nás je důležitá výroba s vysokou přidanou hodnotou, to je podle mě cíl, ke kterému musíme směřovat. Chceme, aby se cizinci integrovali, zapojili, přináší pro nás hodnotu, je v našem zájmu, aby tu zakořenili,” uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj je potřeba, aby agentury měly jasná pravidla. Ta mají nastavit připravovaná legislativní opatření.

„Oblast pracovních agentur je složitá, agentury se vyvíjí, na základě našich zjištění cítí, kde mají tenký led a co musí ohnout,” řekl Miroslav Duchek, ředitel Oblastního inspektorátu práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Za rok 2016 provedl inspektorát, který má ve své gesci kontrolu pracovních agentur, přes šest desítek kontrol. U 42 procent z nich zjistil nedostatky. Nedostatky se opakují a nejčastěji se týkají mzdové oblasti, kdy agentury neplatí dělníkům příplatky, přesčasovou práci, problémem bývá i oblast uzavírání vztahu.

Agenturám často podle inspektorů chybí doklady, mnohé také vymýšlejí různé způsoby, jak proces kontroly zdržovat a komplikovat. Velkým problémem je i nedostupnost agentury. Co se týká nelegálně pracujících osob, evidoval loni inspektorát na území Plzeňského kraje 225 případů.

Podle Květuše Kondrysové, vedoucí Odboru cizinecké policie Policie České republiky – Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, je na území kraje v současné době 309 ubytoven pro zahraniční dělníky. Největší lokalitou jsou Borská pole. Jde zejména o přestupky cizinců v oblasti dopravy, proti majetku, veřejnému pořádku a společnému soužití.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků