Hlavní obsah
Plakát na poslechový pořad Jiřího Černého v Kroměříži. Foto: archiv Domu kultury Kroměříž

Hudební publicista Jiří Černý představí tvorbu legendy americké country Johnnyho Cashe

Poslechový pořad, v němž renomovaný hudební publicista Jiří Černý představí to nejlepší z tvorby amerického country zpěváka Johnnyho Cashe, proběhne ve čtvrtek 21. května v Domě kultury v Kroměříži.

Plakát na poslechový pořad Jiřího Černého v Kroměříži. Foto: archiv Domu kultury Kroměříž
Hudební publicista Jiří Černý představí tvorbu legendy americké country Johnnyho Cashe

Jiří Černý (ročník 1936) je legenda mezi hudebními kritiky, který má na svém kontě nespočet recenzí a pěknou řádku knih (Zpěváci bez konzervatoře, Poplach kolem Beatles, Hvězdy světových mikrofonů, Určitá míra facky, Jiří Černý v bílém). Pravidelně pořádá antidiskotéky, poslechové pořady a v roce 2013 byl Ministerstvem kultury ČR oceněn za přínos v oblasti hudby.

Pro svůj poslechový pořad, který uvede v Kroměříži, zvolil tvorbu Johnnyho Cashe (1932 – 2003). Ten proslul především díky country muzice, ale svým rozsahem se zabydlel i v dalších hudebních žánrech. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků dvacátého století.

Johnny Cash byl dobře znám nejen svým černým oblečením a skromným pozdravem při zahajování svých koncertů Hello, I'm Johnny Cash…, ale je držitelem mnoha ocenění. Má také hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a ve své době se stal nejmladším umělcem, který byl uveden do Country Music Hall of Fame.

Mezi nejznámější písně, které nesou jeho rukopis, patří jeho prvotiny ve stylu country a rockabilly, „Hey Porter“ nebo „Cry, Cry, Cry“, „Folsom Prison Blues“ tvořící jeho image desperáta, hity „I Walk the Line“, „Ring of Fire“ a „Man in Black“, žertovná „A Boy Named Sue“, „Jackson“, duet s jeho druhou ženou, June Carter Cash z Carter Family, ale také cover verze rockových písní jako „Hurt“, nebo „Personal Jesus“. Tématy mnoha Cashových písní, především pak těch z konce kariéry, jsou smutek a bolest, ale také naděje a vykoupení.

Poslechový pořad, v němž Jiří Černý seznámí s tvorbou a životem nejslavnějšího amerického country zpěváka Johnnyho Cashe, proběhne v Hudebním sále Domu kultury, začátek je stanoven na 19 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků