Hlavní obsah
Nádvoří hradu Buchlova Foto: Dagmar Šnajdarová

Hrad Buchlov na Štěpána otevřel své brány, přišlo přes 1400 návštěvníků

Většina hradů a zámků bývá v zimním období návštěvníkům uzavřena. Nejinak je to i se středověkým Buchlovem. Ve středu 26. prosince ho však ze zimního spánku probudil svatý Štěpán a jeden z nejstarších hradů na Moravě přivítal ve svých branách více než 1400 návštěvníků.

Nádvoří hradu Buchlova Foto: Dagmar Šnajdarová
Hrad Buchlov na Štěpána otevřel své brány, přišlo přes 1400 návštěvníků

Ani zima, sníh, náledí či mlha neodradily stovky návštěvníků, které se 26. prosince vydaly na zasněžený Buchlov. Tak jak se k vánočním svátkům pojí různé tradice, tak se hrad Buchlov na Štěpána stává již tradičním místem setkávání se přátel, známých a kamarádů, kteří si na tomto místě popřejí do nového roku a připijí hřejivým punčem, svařákem nebo čajem z buchlovské lípy.  

Nádvořím zněly středověké koledy a zhlédnout jste mohli malé divadelní představení živého betléma s klaněním tří králů. Na návštěvníky čekala i ukázka domácí zabijačky a samozřejmě její ochutnávka. Kdo by odolal vůni čerstvého ovaru, zabijačkové polévky, prejtu, tlačenky či domácím klobásám. K pití se podával pravý vánoční punč, grog a čaj z buchlovské lípy.  

Mimořádně byla letos na Štěpána veřejnosti zpřístupněna část hradu zvaná „hraběcí“. Jde o budovu purkrabství, která se nachází nad průjezdem mezi prvním a druhým nádvořím. Vůbec poprvé v historii byly tak návštěvníkům otevřeny pokoje, kde přebývali Berchtoldové při svých pobytech na Buchlově. Pokoje byly svátečně vyzdobeny, voněly vánočním cukrovím a jehličím. O jejich prohlídku byl mimořádně velký zájem, a tak se občas vytvořila fronta, ale návštěvníci i tuto situaci zvládli s nadhledem a úsměvem na tvářích a dobu čekání si zpestřili povídáním se známými a přáteli.   

Kdo jste to letos na Štěpána na Buchlov nestihli, tak si tuto vánoční akci jistě nenecháte příště ujít, protože na Štěpána bude na Buchlově otevřená brána i v roce 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků