Hlavní obsah
Foto: Fotoarchiv Národního muzea

Historická budova Národního muzea se veřejnosti otevře již v říjnu

K 100. výročí vzniku republiky se otevře návštěvníkům budova Národního muzea, tj. 28. října. Kromě zcela nového interiéru se mohou lidé těšit na zvelebení celého okolí budovy.

Foto: Fotoarchiv Národního muzea
Historická budova Národního muzea se veřejnosti otevře již v říjnu

„Generální rekonstrukce Historické budovy se blíží k závěru. Po jejím otevření nebude Národní muzeum sloužit jen k prohlídce expozic, ale budou zde i odpočinkové klidové zóny. Jsem proto rád, že se Hlavní město Praha rozhodlo zainvestovat a důstojně opravit okolí Národního muzea. Věřím, že úpravy veřejného prostoru budou prvním krokem k celkové revitalizaci okolí magistrály a Václavského náměstí a díky tomu se nejen muzeum, ale i jeho okolí stanou oblíbeným místem pro trávení volného času a relaxaci,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Význam prostoru a uvažované využití předurčuje tento prostor primárně pro pěší. Doplnit by ho měla tramvajová trať se zastávkami, byť zatím nefunkčními. Zastávky a trať v budoucnu přispějí k významu náměstí mezi budovami Národního muzea jako uzlu hromadné dopravy,“ popsal další změny architekt a vedoucí projektů Institutu plánování a rozvoje Prahy Jakub Hendrych.

„Na svahu u Legerovy ulice chceme vytvořit místo s velkým množstvím zeleně, která by celý prostor oživila,“ řekla o změnách primátorka Adriana Krnáčová.  

Budova Národního muzea byla postavena v letech 1885-1890 podle plánů arch. Josefa Schulze a je typickou ukázkou české novorenesance, inspirované vzory francouzského klasicismu. Stavba budovy přišla na 2 000 000 zlatých.

Pozoruhodná je přírodními kameny, které byly použity k její stavbě i k její výzdobě. V jejím plášti je z přírodního kamene především sokl, hlavní architektonické články a sochařská výzdoba. Na rampě muzea je třístupňová půlkruhová fontána, uprostřed fontány sedí Čechie se svatováclavskou korunou, Vltava a Labe na stranách, opodál Morava jako děvče s klasy a Slezsko jako hoch s tkalcovským člunkem. Autorem soch je Antonín Wagner.

Po stranách vchodu do budovy sedí dvě postavy: Historie a literatura a Přírodní vědy (autor Josef Mauder). Reliéfní desky pod nápisem Museum regni bohemiae na průčelí od Antonína Wagnera znázorňují založení Zbraslavského kláštera Václavem II., založení Karlovy univerzity Karlem IV. a Rudolfa II. v kruhu učenců. Alegorické skupiny Obětavost, Nadšení, Láska k pravdě a Láska k minulosti na nárožních pilířích jsou od Bohuslava Schnircha.

Vstupní sloupovou halu zdobí bronzové plastiky Libuše, Přemysla oráče, sv. Václava a Přemysla Otakara II. od mnichovského sochaře Ludvíka Schwanthalera. Na muzejním schodišti ve středním křídle budovy je: Eliška Přemyslovna, Jiří z Poděbrad, Arnošt z Pardubic a Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic a dále je zdobeno řadou šestnácti poprsí mužů, kteří mají zásluhy o muzeum a Poppovými medailony 32 českých králů. Majitelem muzea  je od roku 1949 stát.

Národní muzeum bylo založeno slavnostním provoláním zemské šlechty 15. dubna 1818.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků