Hlavní obsah
Snímek z opery Fedora, kterou režíroval Peter Gábor. Foto: archiv NDM Ostrava

Do Národního divadla moravskoslezského se vrací operní detektivka a slavné hudební drama

V lednu a únoru mají diváci dvě příležitosti zhlédnout klenot italského operního verismu, operu Umberta Giordana Fedora, která byla první operní inscenací uznávaného činoherního režiséra Petera Gábora, současného uměleckého šéfa činohry.

Snímek z opery Fedora, kterou režíroval Peter Gábor. Foto: archiv NDM Ostrava
Do Národního divadla moravskoslezského se vrací operní detektivka a slavné hudební drama

„Fedora byla mým režijním debutem, splnil se mi tak obrovský sen,“ uvedl Peter Gábor. „Velmi mě potěšila spolupráce se sólisty, kteří přijali mou režijní koncepci i moje divadelní a hudební cítění. Dalším plusem bylo, že se jedná o komorní příběh, původně divadelní hru se špionážní zápletkou a překvapivou pointou," řekl.

V rolích ústřední dvojice se v Ostravě opět představí vynikající gruzínská sopranistka Nanà Miriani a italský tenorista Gianluca Zampieri, obě představení bude dirigovat Zbyněk Müller.

Děj této vzácně uváděné tříaktové opery (na našem území byla v minulosti uvedena pouze v roce 1906 v Praze a o dva roky později v Brně) nás postupně zavádí do Ruska, Francie a Švýcarska, kde jsme svědky vášnivé, ale tragické lásky hraběte Lorise Ipanova a kněžny Fedory Romazovové. Titulní part patří k těm nejkrásnějším sopránovým ze světového repertoáru, hlavní mužskou roli pak skladatel napsal přímo pro legendárního italského tenoristu Enrica Carusa.

Jedná se o neprávem opomíjené dílo, které stojí v kontextu světového operního repertoáru tak trochu ve stínu zejména slavných oper Giacoma Pucciniho. Jde ovšem o dílo neméně hodnotné, které je zejména díky napínavému příběhu a skvělé hudbě výbornou „operní detektivkou“.

Jediná dvě představení operní inscenace Fedora v sezóně jsou na programu 17. ledna v 18.30 hodin a 10. února v 15 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.  

Dvakrát s Romeem a Julií

Pouze dvakrát v této sezóně se také vrátí na jeviště NDM opera Charlese Gounoda Romeo a Julie, taktéž v režii Petera Gábora. „V opeře je režisér limitován partiturou, která neumožňuje zastavit se a rozehrát nějakou situaci, ale vlastně neustále popohání inscenaci dopředu. Přestože u Romea a Julie šlo o mou druhou práci na opeře, nedá se říct, že by byla výrazně jednodušší, protože jde zase o jiný příběh, jinou hudební výpověď a kompozici. Těší mě, že sólisté, ke kterým mám opravdu velký respekt, měli chuť své herecké zkušenosti pod mým vedením invenčně rozvíjet,“ řekl režisér.

V titulních rolích se představí vynikající pěvci Jana Šrejma Kačírková (Julie) a Luciano Mastro (Romeo), oba kmenoví sólisté souboru opery NDM. Dále se diváci mohou těšit Aleše Jenise (Mercutio) nebo Martina Gurbal'a (Bratr Laurent). Představení bude řídit Tomáš Brauner. Touto inscenací se do opery NDM vrátil Peter Gábor i svým týmem (scénografem Jozefem Cillerem a kostýmní výtvarnicí Katarínou Holkovou) po velkém úspěchu, jež zaznamenala jeho inscenace Giordanovy Fedory.

Kdo by neznal nesmrtelný příběh veronských milenců, jejichž lásku překazila nevraživost jejich znepřátelených rodin. Slavnou divadelní hru Williama Shakespeara přetavila v operní kompozici řada skladatelů a právě verze Charlese Gounoda patří k těm nejkrásnějším a hudebně nejhodnotnějším. Do Ostravy se tento titul vrátil při premiérovém uvedení inscenace v roce 2011 po dlouhých 85 letech.

Operu Romeo a Julie uvidí diváci 27. ledna v 17 hodin a 19. dubna v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků