Hlavní obsah
Nový automobil pomáhá paní Renatě vrátit se zpět do běžného života. Foto: archiv NADACE AGEL

Díky novému automobilu se život mladé vozíčkářky pomalu vrací do zajetých kolejí

Pád z koně obrátil atraktivní třicátnici život vzhůru nohama. Při úraze si Renata Fojtíková z Brna zlomila několik krčních obratlů a částečně poškodila míchu, což ji trvale upoutalo na invalidní vozík. Jen díky trpělivosti a vydatné podpoře přátel, rodiny se jí toto období podařilo překonat.

Nový automobil pomáhá paní Renatě vrátit se zpět do běžného života. Foto: archiv NADACE AGEL
Díky novému automobilu se život mladé vozíčkářky pomalu vrací do zajetých kolejí

„Velmi mi pomohla také NADACE AGEL, která mi přispěla na nový mechanický vozík, přizpůsobený mým potřebám a hlavně automobil. Výrazně se tak zlepšila moje mobilita a snažila jsem se vrátit do zajetých kolejí. Po nějakém čase snahy, pokusů a omylů mi ale došlo, že život tak, jak jsem ho znala a žila, už je minulostí. A tak jsem si pomalu začala budovat život nový a snažím se, aby byl plnohodnotný, aktivní a abych byla spokojená,“ uvedla Renata Fojtíková s tím, že se již snaží nesrovnávat a nevracet se k tomu, co už není. Nyní si především váží toho, co má, protože díky úrazu potkala spoustu hodných lidí.

Úrazem se život paní Renaty od základů změnil. V prvé řadě si musela zvyknout na nový mechanický vozíček. Trvalo to téměř rok, ale dokázala se vrátit i do svého původního zaměstnání, i když jen na poloviční úvazek a za přizpůsobených podmínek.

„Brzy mi také došlo, že potřebuji jinak upravený automobil, abych si mohla sama nakládat vozík a nemusela pořád čekat na pomoc při manipulaci s ním, nebo oznamovat časy příjezdu a odjezdu, aby se mnou někdo počítal, protože nejen že si vozík nenaložím a nevyložím, ale také jsem často místo vystupování z auta vypadávala rovnou na zem, což ze začátku bylo i trošku vtipné, ale když se vám toto stane po několikáté a třeba v noci, tak už vás humor přejde,“ prozrazuje své zkušenosti Renata Fojtíková. 

Nový speciálně upravený automobil pro vozíčkáře přijde na více než 300 tisíc korun. „Příspěvek od úřadu práce nepokrývá ani polovinu nákladů a tolik hotovosti na doplacení jsem neměla,“ uvádí, proč se rozhodla oslovit s žádostí o pomoc nadaci. Nový automobil má žena sice teprve jen několik dní, ale už nyní jí je jasné, že se s ním její život změní k lepšímu. Kromě dopravy do práce, bude paní Renata moci dojíždět také na plavání a různá cvičení, které ji pomáhají zlepšit zdravotní stav.

NADACE AGEL mladé ženě přispěla na nákup automobilu částkou ve výši 50 tisíc korun. „Víme, jak složité situace musí handicapovaní lidé řešit, velmi rádi jsme žádosti paní Renaty vyhověli. Automobil je opravdu nezbytný pro jejich samostatnost. Už samotné naložení a vyložení automobilu je náročné a každý handicapovaný jej potřebuje přizpůsobit svým potřebám. Při setkání s paní Renatou jsem si opravdu potvrdila, že podpora nadace zde padla na úrodnou půdu. Paní Fojtíkové přeji mnoho najetých kilometrů bez nehod,“ uvedla výkonná ředitelka NADACE AGEL Mgr. Denisa Rísová.

NADACE AGEL sídlí v Prostějově a fyzickým a právnickým osobám pomáhá od roku 2011. Během loňského roku rozdala téměř 2,6 miliónu korun a podpořila celkem 116 žadatelů. Více informací, včetně formuláře žádosti o nadační příspěvek, najdou zájemci na webu nadace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků