Hlavní obsah
drápkatá opička tamarín žlutoruký Foto: zoo Děčín

Děčínští tamaríni mají zlatě chlupaté pacičky

V děčínské zoo se činí, po nedávno představené trpasličí sépii se můžete přijít podívat na roztomilý přírůstek. Zahrada získala od soukromého chovatele chovný pár jihoamerického tamarína žlutorukého. Jeho nožičky vypadají, jakoby si na ně navlékl žlutého chlupatého pavouka. Přesvědčte se sami.

drápkatá opička tamarín žlutoruký Foto: zoo Děčín
Děčínští tamaríni mají zlatě chlupaté pacičky

„Jméno odpovídá  vzhledu. Typickým znakem je žluté zbarvení končetin, zbytek těla je černý s drobným žíháním na hřbetě. Ke žlutým packám se dokonce váže legenda, díky které tento druh tamarína získal přezdívku „midas“ - po králi Midasovi, který podle řecké mytologie proměnil ve zlato vše, čeho se dotknul,“ vysvětlila mluvčí zoo Alena Houšková.

Výborní skokani, na zem téměř neslézají

Tamaríni žlutorucí jsou denní opice. Den tráví převážně v korunách stromů, odkud slézají jen zřídkakdy. Jsou výbornými skokany, na zem dokážou skočit až z dvacetimetrové výšky. Krmí se nejrůznější ovocem, zeleninou, oříšky, sladší smůlou stromů a hmyzem.

„Žijí v rodinných tlupách, kde základ tvoří rodičovský pár. O mláďata se stará samec nebo starší mláďata, matka je dostává pouze na kojení. Nejčastěji se rodí dvojčata a narozené mládě váží pouhých 45 gramů,“ doplnila mluvčí zoo.

Tamaríny žlutoruké najdete v expozici drápkatých opiček, společnost jim dělají kosmani zakrslí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků