Hlavní obsah
pod sebou útes, za pláží Sinaj Foto: Petr Hejna

Dahab = zlato, a to nejen v názvu vesnice, ale zejména životem pod hladinou

Jižní oblast Sinaje nabízí pro potápěče a šnorchlaře spoustu atraktivních lokalit, krom nejjižnějšího okolí města Sharm El Sheikh s blízkou rezervací mysu Ras Mohamed je to především povětrnostně klidné okolí Dahabu.

pod sebou útes, za pláží Sinaj Foto: Petr Hejna
Dahab = zlato, a to nejen v názvu vesnice, ale zejména životem pod hladinou

Bývalá rybářská vesnice Dahab nese svůj název po drahocenném kovu. Její orientální kolorit vynikne zejména po setmění.

Je zde mnoho potápěčských center, v některých z nich dlouhá léta pracují a lidé z naší vlasti. Nicméně až směšně působí desítky „žabích mužů“, kteří si zaplatí krátkou instruktáž do potápění, jak se plácají ve vyhrazené mělčině u Lighthouse v Dahabu, nebo které vysazují auta u mola v Hapy Life Village. Jejich dotek útesem končí nafocením v potápěčské výzbroji. Některým tato zkušenost otevře dveře do podmořského světa, skromnější se spokojí se šnorchlováním, ke kterému stačí ploutve, šnorchl a maska.

Pro pořízení kvalitních záběrů nestačí jen pouzdro na mobil, tablet nebo laciný fotoaparát, základ je nafotografovat či nafilmovat rybu „tváří v tvář“, pohled od hladiny ke dnu, který si domů odváží 90 procent turistů, mnoho nevypoví. Ideální je použít dlouhý stativ monopod, ploutve jsou nezbytností pro rychlé ponoření ke dnu. Pak i běžný občasný návštěvník může pořídí snímky, kterým se lze doma pochlubit. Filmové záběry nejsou tak klidné, jako při pořizování ve větší hloubce, kde potápěč není zmítán vlnami (oproti letoviskům v okolí Marsa Alam je zde moře však díky poloze v Akabském zálivu a hradbě hor nesrovnatelně klidnější).

Nejkrásnější pláž je proto Hapy Life Village, kde přístup na korálový útes umožňuje krátké molo, a jen pár stovek metrů od moře se tyčí skaliska Sinaje. Jsou zde přímo známé potápěčské lokality Golden Blocks a Three Pools. Blízká setkání s klauny, murénou, ropušnicí, hadovcem, ostenci, ještěrohlavci, bradáči, perutýny, pomci, havýši a jinou oploutvenou havětí nikdy neomrzí.

Šnorchlování na HLV: VIDEO 1 * VIDEO 2 * VIDEO 3 * VIDEO 4

Spoustu korálů a větších ryb nabízí Islands v Dahabu, zde je však trvalo mnohem větrněji, a proto lze zde spatřit mnoho surfařů s tažnými padáky (kitesurfing). 

Cestovní kanceláře nabízejí výlety do oáz (na čtyřkolkách i velbloudech) i s možným posezením u beduínů. Kdo chce poznat skutečnou krásu hor, tomu lze doporučit pěší vycházku. Z Hapy Life Village je to jen 30 minut do oázy v údolí Wadi Quanai, z Dahabu je třeba dopravu řešit některou z uvedených možností.

Podobně není od věci se osobně spřátelit s místními obyvateli, žijícími v pro Evropany až nepochopitelné chudobě. Děti beduínů, původních obyvatel Sinaje, se často courají po plážích kolem hotelů a nabízejí ručně vyrobené suvenýry, mezi nejhezčí patří dřevěné sošky velbloudů. Jak vypadá atmosféra v prostém domku bez vody a elektřiny, a přesto plná úsměvů, napoví video.

Jak se říká - kdo se bojí, nesmí do lesa, a kdo miluje Rudé moře, panorama a zelené poklady hor, ten se zdravou úvahou rád využije perfektní služby místních hotelů s přátelským personálem. Mnoho lidí z různých evropských států se sem rádo vrací, a tato internacionální komunita těžce nese, jak zbytečně klesá počet návštěvníků na hotelích, bez nichž je život pro místní obyvatele stále těžší. Statistiky jasně deklarují, že smrtelná rizika udeří zcela jinde, a tma, jak tomu bývá, nejednou číhá přímo pod svícnem zdánlivého bezpečí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků