Hlavní obsah
Eurovelo pro všechny. Foto: JCCR

Cykloturisté budou slavit Václava v České Kanadě

Oslavit svatého Václava, patrona české země, všechny jeho jmenovce i Den české státnosti, netradičně v sedle jízdního kola uprostřed unikátní přírody České Kanady, mohou všichni, kteří se 28. září zúčastní cyklojízdy Eurovelo 13 pro všechny.

Eurovelo pro všechny. Foto: JCCR
Cykloturisté budou slavit Václava v České Kanadě

Společný výšlap česko-rakouským příhraničím bude rovněž připomínkou 30. výročí pádu takzvané Železné opony. Pořadatelem akce, organizované v rámci projektu Kultura a příroda na Zeleném pásu, je Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) ve spolupráci s turistickou oblastí Česká Kanada a městem Slavonice. Jezdce na trase čeká unikátní příroda, památky, připomínky tradiční kultury i pohnuté historie česko-rakouského pohraničí.

„Start jízdy je v 10 hodin na Náměstí míru ve Slavonicích. Konec tamtéž zhruba v 16.30. Na startu obdrží každý účastník cyklojízdy mapu trasy celé trasy, v cíli pak malý dárek. V rámci doprovodného programu se na slavonickém náměstí uskuteční od 14 hodin koncert JH Swing Bandu (Euro Jazzbandu),“ uvedla Pavla Drunecká, manažerka projektu Kultura a příroda na Zeleném pásu z JCCR.

Účastníkům cykloakce Eurovelo 13 pro všechny budou v sobotu 28. září k dispozici cyklobusy, které je ráno dopraví na místo startu a odpoledne zpět. Nástupními místy cyklobusu č. 1 do Slavonic jsou České Budějovice - u výstaviště (7.30 hod.), Třeboň - autobusové nádraží (8.00 hod.) a Jindřichův Hradec - vlakové nádraží (8.30 hod.). Cyklobus č. 2 vyrazí ze Strakonic, z nového parkoviště u Zimního stadiónu, v 7.30 hodin, z Písku z parkoviště před vlakovým nádražím v 7.30 a z Tábora, z parkoviště před vlakovým nádražím, v 8.30 hodin.

„Cykloakce je pro všechny účastníky zdarma. Kapacita cyklobusů je však omezená. Nutná je proto registrace na e-mailu drunecka@jccr.cz nebo na telefonu 606 611 838,“ doplnila Drunecká.

Cílem přeshraničního projektu Kultura a příroda na Zeleném pásu, ATCZ74 je propagace dálkové cyklotrasy Eurovelo13 na území jižních Čech a jižní Moravy, na druhé straně hranice pak v oblasti destinací Waldviertel na severozápadě a Weinviertel na severovýchodě dolního Rakouska.

Cyklotrasa Eurovelo 13 v současné době jedinečným způsobem mapuje přírodní a kulturní dědictví rozléhajícím se na evropském Zeleném pásu podél Železné opony. Ta představovala svého času mimořádně dlouhý pás „území nikoho“ mezi Východem a Západem. Vstup do tohoto hraničního pásma byl bez zvláštního povolení zcela zakázán. Paradoxně tak byl vytvořen unikátní zelený pás napříč celou Evropou, jenž byl ušetřen větších negativních zásahů lidské činnosti.

Krátce po pádu železné opony začaly nejcennější přírodní lokality zeleného pásu získávat ochranu jednotlivých států v podobě národních či přírodních parků. „V současnosti jsou tato  unikátní území ideálním prostorem pro rozvoj cykloturistiky a ta je vzhledem k vynikajícím terénním a geografickým podmínkám regionu jedním z hlavních segmentů turistického ruchu na jihu Čech,“ konstatoval ředitel JCCR Jaromír Polášek.

EuroVelo 13 - Stezka železné opony je dálkovou cyklistickou trasou měřící zhruba 10 tisíc kilometrů. Stezka začíná v Norsku u Barentsova moře a  končí na břehu Černého moře v Bulharsku za městem Rezovo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků