Hlavní obsah
Foto: Jaromír Basler

Centrum PRVoK Univerzity Palackého se přidalo k Noci vědců, hravou formou vzdělávalo rodiče i děti

V pátek 6. října proběhla dnes již tradiční celonárodní akce popularizující vědu s názvem Noc vědců. Až do půlnoci byly otevřeny brány univerzitních center a laboratoří, aby odhalovaly návštěvníkům tajuplný svět vědy.

Foto: Jaromír Basler
Centrum PRVoK Univerzity Palackého se přidalo k Noci vědců, hravou formou vzdělávalo rodiče i děti

Otevřena byla také laboratoř Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, aby představila návštěvníkům svět moderních IT nástrojů a také je seznámila s problematikou internetové bezpečnosti.

Pedagogické fakulty jsou často kritizovány za to, že nepřipravují žáky a učitele na svět budoucnosti, že nereagují na rychle se měnící svět kolem nás a jsou spíše skanzeny vzdělávání minulého století. Tuto představu se v Olomouci snaží již řadu let poměrně úspěšně bořit, a to i díky Noci vědců. V laboratoři odhalují dětem i dospělým fascinující svět IT nástrojů, které umožňují rozvíjet kreativitu dětí, přenášet jejich vlastní nápady ze světa virtuálního do světa reálného, posilují rozvoj jejich logického myšlení, vzájemnou kooperaci apod.

Mezi zajímavé a oblíbené IT nástroje, které si mohli návštěvníci Noci vědců vyzkoušet, patří např. brýle pro simulaci 3D virtuální reality Oculus Rift, případně Google Cardboard, které jsou u dětí velmi oblíbené. Pozitivně je dětmi i dospělými hodnocena také technologie 3D tisku, kterou Centrum disponuje a ve spolupráci s regionálními školami hojně využívá např. při realizaci školních projektů. 3D tisk si také mohli samotní návštěvníci vyzkoušet v praxi.

Další ukázkou zajímavé edukativní technologie byly interaktivní autonomní roboti (tzv. ozoboti), které děti pomocí kresby programují. Prostřednictvím kresby pak děti mohou roboty přimět řešit logické problémy, překonávat překážky, navrhovat vlastní algoritmy... a při tom všem se bavit. S vyřešením dílčího úkolu prožívají děti pocit ocenění a uspokojení, který je motivuje k dalším činnostem.

„Děti přirozeně tíhnout ke světu IT technologií, se kterým se setkávají již od útlého věku,” uvedl René Szotkowski z laboratoře Centra PRVoK. „V našich aktivitách využíváme dětské zvídavosti a touhy objevovat nové a nepoznané, snažíme se tak v dětech probouzet zájem o vědu a technologie, které ji reprezentují.“

Centrum do svých aktivit zapojuje především studenty pedagogické fakulty, kteří se učí nejenom ovládat a využívat samotné technologie, ale také způsoby, formy a metody, jak lze předávat znalosti a dovednosti o využívání IT dětskému a dospělému publiku.

„Touha poznávat a objevovat je přirozenou součástí dětského světa. Je skvělé, že tuto svou touhu mohou děti díky Centru PRVoK a naší podpoře realizovat i v oblasti nových technologií. Učí se je tak smysluplně a bezpečně používat jak v reálném světě, tak i světě online,“ řekla Marie Mališková ze společnosti O2, která aktivity Centra PRVoK podporuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků