Hlavní obsah
Strana svobodně rozhodujících občanů (SSRO) žádala o vysvětlení k financování sportovní haly. Foto: Lucie Balcarová

Bohumínští studenti si vyzkoušeli role zastupitelů

Role zastupitelů si tento týden vyzkoušeli bohumínští gymnazisté. V rámci simulační hry o komunální politice nazvané Mladí lidé rozhodují se rozdělili do čtyř fiktivních politických stran a interpelovali na starostu Bohumína Petra Víchu, který simulované zastupitelstvo vedl.

Strana svobodně rozhodujících občanů (SSRO) žádala o vysvětlení k financování sportovní haly. Foto: Lucie Balcarová
Bohumínští studenti si vyzkoušeli role zastupitelů

Nová strana (NS) se zajímala o čistotu přírodních ploch, uskupení Sportu zdar! (SZ) předložilo návrhy k bohumínským cyklostezkám. Stranu svobodně rozhodujících občanů (SSRO) žádala o vysvětlení k financování sportovní haly a nakonec Strana městského rozvoje teď (SMRT) apelovala na starostu kvůli bezpečnosti ve městě.

„Hra na zastupitelstvo mě příjemně překvapila. Studenti si připravili velmi aktuální dotazy a interpelace na problémy města a jejich návrhy na řešení byly propracované a dobře argumentačně podložené. Velmi rád jsem jim proto slíbil, že většinu návrhů skuteční zastupitelé posoudí,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Studenti například navrhli opravit další chodníky v parku Petra Bezruče, tak aby je mohli využívat in-line bruslaři, nebo propojení in-line stezek v městské části Vrbice s dalšími částmi města, a to Starým Bohumínem a Šunychlem. Dalším vylepšení vidí studenti ve zveřejnění harmonogramu oprav cest a chodníků a větším úklidu kolem vodních ploch prostřednictvím veřejně prospěšných pracovníků.

Simulační hru o komunální politice vyvinula v roce 1998 organizace Friedrich-Ebert-Stiftung v Německu. Po opakovaném úspěchu hru převzala zastoupení organizace v dalších zemích včetně České republiky. Od roku 2011 se hra uskutečnila ve více než patnácti českých a moravských městech, například v Šumperku, Ivančicích, Litoměřicích, Jablonci nad Nisou či Českém Krumlově. Teď k nim přibyl i Bohumín. Záštitu nad hrou v České republice převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků