Hlavní obsah
Foto: Občanské sdružení Maryška

Bohumínské Léto-kruhy přivedou na svět lavičky a originální kachle

Lavičky z bohumínských stromů a originální kachle s odkazem příštím generacím. Takové budou hlavní motivy 12. ročníku festivalu a dřevořezbářského plenéru Léto-kruhy. Ty odstartují v areálu záblatské sokolovny v sobotu 28. června a potrvá do pátku 4. července.

Foto: Občanské sdružení Maryška
Bohumínské Léto-kruhy přivedou na svět lavičky a originální kachle

Multižánrovou akci s řezbáři, tvůrčí dílnou pro děti a výtvarníky pořádá opět občanské sdružení Maryška. Městskou částí Záblatí se rozezní motorové pily, dláta a sekyry v sobotu 28. června v 10 hodin dopoledne, kdy se řezbáři pustí do výroby originálních dřevěných laviček. Ty vzniknou v průběhu sedmi až osmi dnů a najdou místo v nově založeném náměstíčku v rámci akce "Záblatí sobě" přímo naproti tamní sokolovny.

„Lavičky budou mít srdeční vztah k Bohumínu, protože čtyři mistři řezbáři je vytvoří z bohumínských stromů, jejichž léto-kruh života se naplnil. Přesto neskončí někde jako polena v peci, ale najdou duchaplné uplatnění. Pro lavičky už máme na náměstíčku vybrané přesné umístění, těšíme se,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

Zajímavostí Léto-kruhů 2014 budou odkazy příštím generacím ve formě mozaikových kachlů. Originální čtverce dostanou silnou vazbu k Bohumínu a jeho části Záblatí. Na jejich vzniku se budou podílet vybrané místní zájmové spolky - každý bude mít jeden vlastní originální kachel, který následně umístí do prostoru nového náměstíčka. Pod pojmenovaný kachel členové spolku uloží dokument o sobě a svém poslání.

Multižánrový festival Léto-kruhy bude každý den začínat v 10 hodin dopoledne a dění se nezastaví až do pozdně odpolední 17. hodiny.

„Každý den chystáme program děti s výtvarnými pracemi, hrami a zpěvem. Do tvůrčích dílniček se autorsky zapojí například učitelka Lucie Semančíková se svými studenty z recitačního oboru. Každé odpoledne budeme s Vojtou Stýblem a jeho partou učit děti žonglovat, a pokud se dobrá věc podaří, vznikne díky občanskému sdružení VizeArt i originální pítko pro ptáčky, které rovněž najde místo na náměstíčku,“ informovala Kamila Smigová.

Program pro děti bude probíhat pod záštitou volnočasového Klubu U létající ryby (společný projekt OS Maryška a Domu dětí a mládeže Fontána Bohumín).

Velké léto-kružní finále je v Záblatí na programu v pátek 4. července od 17 hodin, kdy proběhne zahradní slavnost. Na děti čeká program plný her, soutěží a tance s Terezou Sochovou. Od 19 hodin zahraje bluegrassová kapela Wind. Mistři řezbáři spolu s aktéry tvůrčích dílen předvedou vzniklé práce a výrobky. 

Dvanáctý ročník festivalu Léto-kruhy pořádá občanské sdružení Maryška. Letošními hlavními spoluorganizátory jsou TJ Sokol Záblatí, FK Slovan Záblatí, komise pro městskou část Záblatí, občanské sdružení Alma Mater, Sbor dobrovolných hasičů Záblatí a občanské sdružení VizeArt. Akci finančně podporuje město Bohumín.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků