Hlavní obsah
Foto: archiv města Bohumína

Bohumín zaměstnal kotlíkové specialisty. Radí lidem, jak na kotlíkovou dotaci

V Bohumíně chtějí motivovat co nejvíce domkařů k výměně starého kotle za nový nízkoemisní. Kromě 200tisícové bezúročné půjčky, kterou lze na radnici na ekologický způsob vytápění získat, zaměstnalo město i kotlíkové specialisty. Ti lidem radí, jak na kotlíkovou dotaci.

Foto: archiv města Bohumína
Bohumín zaměstnal kotlíkové specialisty. Radí lidem, jak na kotlíkovou dotaci

„Chceme, aby si maximum žadatelů z Bohumína podalo žádost o kotlíkovou dotaci hned v pondělí 13. května, což je první den, kdy Moravskoslezský kraj spustí příjem žádostí v rámci třetí vlny kotlíkových dotací. Naši specialisté domkařům pomáhají nejen s administrativou těchto žádostí, ale zároveň jim pomáhají vybrat to nejvhodnější řešení pro jejich rodinný dům,“ uvedl bohumínský místostarosta Lumír Macura.

Specialisty najdou lidé v kotlíkové kanceláři v přízemí radniční budovy B v Masarykově ulici, a to vždy v pondělky a středy od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin. Zastihnout je mohou nejen osobně, ale také elektronicky či telefonicky. Bližší kontakty najdou zájemci na městském webu www.bohumin.cz. Nejen u specialistů ovšem získají domkaři potřebné informace, město pro ně chystá i kotlíkový seminář. Ten proběhne přímo na radnici ve středu 24. dubna od 16 hodin.

Bohumíňáci mohou na výměnu získat až 100procentní dotaci. Město totiž spadá do tzv. prioritního území se zhoršenou kvalitou ovzduší. Získat tak mohou na výměnu kotle dalších 22 500 korun. Rovným dílem se na této částce navíc podílí místní radnice, Moravskoslezský kraj i Ministerstvo životního prostředí. Kromě toho si zájemci budou moci bezúročně půjčit až 200 tisíc korun na realizaci výměny. Z březnového průzkumu, který radnice mezi domkaři uspořádala, vyplynulo, že kotel by si za pomoci kotlíkové dotaci a půjčky chtělo vyměnit několik desítek bohumínských domkařů.

„Od spuštění informační kampaně se u nás dveře netrhly. V tuto chvíli evidujeme na padesát zájemců, kteří se o dotaci ve třetí vlně chtějí ucházet a hodlají pro ni využít i kotlíkovou půjčku. Další zájemci se samozřejmě mohou stále hlásit. Čím dříve, tím lépe. Pro Státní fond životního prostředí, který bude zajišťovat finance na kotlíkové půjčky, potřebujeme seznam konkrétních zájemců. Pokud lidé budou dlouho váhat, zda kotel vyměnit či ne, a nahlásí nám svůj zájem pozdě, je možné, že na jejich půjčku už nebudeme mít prostředky,“ varovala Ivana Balgová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Dodala, že kotlíkoví specialisté budou Bohumíňákům po přiznání dotace pomáhat s vyřízením bezúročné půjčky na předfinancování výměny kotle.

Moravskoslezský kraj vyhlásí třetí vlnu kotlíkových dotací ve středu 10. dubna a v pondělí 13. května v 10 hodin v spustí příjem přihlášek. V první a druhé vlně si o dotaci požádalo 257 Bohumíňáků. Kraj jim zatím vyplatil na nízkoemisní kotle 24 milionů korun. Město přispělo prozatím dvěma miliony. Toto číslo ovšem není konečné, dotace bohumínským žadatelům kraj i město stále vyplácejí.

Bohumínská radnice už několik let poskytuje navíc zájemcům městské kotlíkové půjčky ve výši 60 tisíc korun. Za tři roky už je využilo 50 lidí, kterým město půjčilo tři miliony korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků