Hlavní obsah
Proměna bývalé školní budovy na centrum sociálních služeb v Masarykově ulici nedaleko radnice skončí v první polovině příštího roku. Foto: Pavel Čempěl

Bohumín v příštím roce proinvestuje 120 milionů, zastupitelé už schválili rozpočet na příští rok

Zatímco jinde v republice teprve volí nová vedení, v Bohumíně už schválili vyrovnaný rozpočet pro příští rok. Počítají s tím, že budou hospodařit se 750 miliony korun. Téměř 120 milionů proinvestují.

Proměna bývalé školní budovy na centrum sociálních služeb v Masarykově ulici nedaleko radnice skončí v první polovině příštího roku. Foto: Pavel Čempěl
Bohumín v příštím roce proinvestuje 120 milionů, zastupitelé už schválili rozpočet na příští rok

Mezi největší plánované investice patří zahájení výstavby obřího lesoparku v lokalitě na Panském, zklidnění dopravy ve Skřečoni či komplexní modernizace lokality s rodinnými domy mezi ulicemi Mírová a Okrajní. Miliony zamíří i do sociální péče. Rozpočet přitom počítá i s rezervou ve výši 10 milionů korun na neočekávané výdaje či dokrytí dotačních akcí.

„Zkušenosti z minulých let ukazují, že musíme zakázky na stavební a další práce soutěžit hned na začátku kalendářního roku, protože v zimě firmy ještě nemají dostatek zakázek. Tím se nám daří sehnat spolehlivé dodavatele za dobré ceny. Čím později veřejné zakázky zadáváme, tím více se nám komplikují a prodražují," vysvětlil bohumínský starosta Petr Vícha s tím, že je přesvědčen o tom, že je Bohumín vůbec prvním městem v Česku, kde už mají oficiální rozpočet na příští rok.

Do bydlení půjde v příštím roce přes 110 milionů korun. „Nejvíce peněz si vyžádá zateplení cihlových domů. Počítáme s tím, že do něj vložíme téměř 40 milionů korun, tentokrát se dočkají obyvatelé Janáčkovy a Jateční ulice,“ prozradila vedoucí odboru rozvoje a investic Jitka Ptošková.

Pokračovat však město hodlá i s opravami výtahů v městských domech. Zároveň se bude i bourat. Padnout by měl poslední vybydlený dům v lokalitě Petra Cingra. Město pak chce začít připravovat celý prostor pro novou rodinnou zástavbu.

Nebudou chybět ani investice do veřejných prostranství či kanalizací. Nejnákladnější akcí za více než 16 milionů korun bude regenerace lokality s rodinnou zástavbou mezi ulicemi Mírová a Okrajní nedaleko dálnice.

Město chce příští rok zahájit také jeden ze svých největších projektů v posledních letech, a to budování obřího lesoparku v lokalitě Na Panském. V rozpočtu na to má vyčleněno téměř 10 milionů korun. Na ploše o rozloze čtrnáct hektarů vznikne jedenáct tůní a dvě terénní modelace. Vysadí se tady téměř čtyři tisíce dřevin, z toho 2,5 tisíce stromů a 1,5 tisíce keřů.

Rozpočet myslí také na sociální oblast, především na dokončení zázemí pro centrum sociálních služeb. Díky modernizaci bývalé školní budovy v Masarykově ulici, kterou získalo město od Moravskoslezského kraje, se všechny sociální služby soustředí do jediného místa. Centrum by se mohlo otevřít už v příštím roce. Na jeho dokončení vyčlenila radnice v rozpočtu 9 milionů korun. Další milion půjde na realizaci chráněného bydlení v Husově ulici.

Očekáváme, že hospodaření letošního roku opět skončí přebytkem, takže ušetřené peníze využijeme jako každý rok na posílení investic. Pod čarou máme téměř dvacet projekčně připravených akcí. Například výstavbu tří parkovišť v centru města, dvou chodníků a také dvou cyklostezek v městských částech či opravy kanalizací,“ uzavřel starosta Petr Vícha.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků