Hlavní obsah
Foto: Jan Sikora

Beskydy ve fotografiích Jana Sikory představí galerie ve zlínském zámku

Více než padesát fotografií představujících život a přírodu v Beskydech před padesáti lety vystavuje Galerie Václava Chada. Jan Sikora svým objektivem zachytil všední život i krásu přírody, která mu zde učarovala. Výstava bude otevřena slavnostní vernisáží za účasti autora ve čtvrtek 23. února v 17 hodin.

Foto: Jan Sikora
Beskydy ve fotografiích Jana Sikory představí galerie ve zlínském zámku

Výstava Beskydy a Lomná před padesáti lety zavede návštěvníky do míst, která se prolínají celým životem autora Jana Sikory. V regionu Těšínských (Slezských) Beskydech se narodil, žil i pracoval. Beskydská příroda mu učarovala a k lásce k ní vedl i své tři děti. Inspirovala jej také k celoživotní tvorbě, ať již to byla fotografie či dřevořezby.

„Ve fotografii zachycoval všední život v Beskydech i krásu okolní přírody. Díky tomu tak můžeme sledovat příběhy a situace, se kterými bychom se dnes často již nesetkali. Z fotografií je patrný vztah Jana Sikory ke zdejší přírodě i zájem o život lidí v Dolní a Horní Lomné,“ uvedla kurátorka výstavy Miroslava Kupčíková.

Soubor více než padesáti fotografií Jana Sikory je vystaven v nové části Galerie Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Výstava je přístupná zdarma, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin, od 23. února do 31. března.

Další informace o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

Jan Sikora (nar. 9. října 1938 v Návsi u Jablunkova) je celým svým životem spjat s oblastí Těšínských (Slezských) Beskyd. Zde žil, pracoval a nechal se inspirovat pro svou tvorbu. Vystudoval gymnázium v Českém Těšíně a strojní nástavbu v Ostravě. Vysokou školu báňskou v Ostravě vystudoval až při zaměstnání. Nejprve pracoval v projekci Vítkovic, následně nastoupil do Třineckých železáren (později Moravia Steel). Zde pracoval na vysokých manažerských postech až do roku 2007, kdy odešel do důchodu.

Jeho tvorba vycházela z obdivu k beskydské přírodě. Věnoval se umělecké fotografii a dřevořezbě. Svá díla vystavoval v České republice i v zahraničí. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků