Hlavní obsah
Jiří Bartoň bude besedovat o své knize v Mladé Boleslavi. Foto: archiv Robert Rohál

Beseda s autorem knihy, hercem a filmovým historikem Jiřím Bartoněm v Mladé Boleslavi

Jiří Bartoň, který je jedním z autorů Velké knihy herců první republiky a protektorátu, bude besedovat v úterý 10. září v 18 hodin v Knihovně Města Mladé Boleslavi. Kromě toho čekají spisovatele a herce další zajímavé akce. Bude to divadelní i filmová premiéra.

Jiří Bartoň bude besedovat o své knize v Mladé Boleslavi. Foto: archiv Robert Rohál
Beseda s autorem knihy, hercem a filmovým historikem Jiřím Bartoněm v Mladé Boleslavi

Zdaleka nikoliv pouze filmografii a stroze rekapitulující životopis pětadvaceti filmových hvězd přináší Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tandem Jiří Bartoň a Robert Rohál. Publikace se totiž zabývá nepříliš zveřejňovanými skutečnostmi a snaží se jít pod povrch faktů. Odhaluje některé osudové kroky, situace a tajemství jednotlivých osobností a samozřejmě rozebírá jejich dílo a postoje.

Vedle kapitol, zabývajících se dodnes známými umělci jako Jiřinou Štěpničkovou, Věrou Ferbasovou, Karlem Hašlerem a mnohými dalšími, se čtenář seznámí také s osudy pozapomenutých hereček Jarmily Bechyňové nebo Zdeny Kavkové. Velká kniha herců první republiky a protektorátu není encyklopedií, ale ponorem zkoumajícím um, osobnost a charakter filmových herců v kontextu doby, ve které žili a tvořili.

Vedle besed, kterými tuto knihu propaguje prakticky po celém Česku, čeká Jiřího Bartoně bohatý pracovní program. Zatímco před pár týdny dotočil scény do nového českého filmu "Promlčeno" (režie Mirek Veselý), kde má roli Maxe, v létě začal herec zkoušet hru německého autora Davida Giesselmanna "O klucích aneb Jsem kuchta!", kde hraje postavu státního zástupce Charlese Maria Aschenbacha. Společně s ním se v inscenaci objeví i Dana Pešková - jako kuchařka Christine - a dalších pět mladých herců. Režii má Roman Urbanec. Komedii o třech dějstvích, která byla uvedena v Grips -Theater v Berlíně, přeložila Anežka Rusevová a premiéry proběhnou 10. a 11. října v pražském Divadle U22.

29. října odehraje v Brně dvě představení úspěšné divadelní adaptace slavné knihy „Pan Kaplan má stále třídu rád“ z produkce Divadla Parnas (v úpravě Jiřího S. Richtera a režii Aleše Kučery), kde má titulní roli. Zdramatizovaná kniha amerického humoristy Lea Calvina Rostena, kterou kdysi přeložil Antonín Přidal, slaví úspěchy i na českých jevištích už řadu let.

A aby toho neměl herec a šansoniér náhodou málo, uvede 27. září v lázních Kostelec u Zlína svůj celovečerní recitál Staré filmové melodie, v němž ho doprovází pianistka Marie Drkulová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků