Hlavní obsah
Tlumočník Foto: Bioscop

Berlinale vyznamená Jiřího Menzela cenou Berlinale Camera a uvede s ním nový film Tlumočník

Prestižní festival Berlinale oznámil, že ocení mimořádný přínos Jiřího Menzela světovému filmu cenou Berlinale Camera.

Tlumočník Foto: Bioscop
Berlinale vyznamená Jiřího Menzela cenou Berlinale Camera a uvede s ním nový film Tlumočník

Tato cena se uděluje od roku 1986 a jejími laureáty se v minulých letech staly osobnosti světového filmu – herec a režisér Clint Eastwood, režiséři Sydney Pollack, Richard Linklater či Claude Chabrol, herečky a herci Jodie Fosterová, Isabella Rosselliniová, Daniel Day-Lewis, Geoffrey Rush nebo Gina Lollobrigida a řada dalších.

Zároveň se na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně uskuteční světová premiéra nového filmu Martina Šulíka Tlumočník s Jiřím Menzelem v hlavní roli. Film bude uveden v hlavním programu, sekci Berlinale Special, která představuje mimořádné kinematografické počiny či pocty světovým filmařským osobnostem.

Slavnostní uvedení Tlumočníka je zde naplánováno na 23. února, kdy legendární osobnost české kinematografie oslaví osmdesáté narozeniny.

Tlumočník je road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady absurdní situace, díky níž a možná navzdory níž, se vydají hledat pravdu o vlastní minulosti. Na společné pouti nechybějí bizarní setkání, humorné situace, ale i poznání minulosti a současnosti, které nebude vždy příjemné.  

Vedle Jiřího Menzela v titulní úloze asketického tlumočníka Aliho si úlohu rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol, zahrál přední rakouský herec Peter Simonischek, držitel ceny Felix pro nejlepšího evropského herce roku 2016 v komedii Toni Erdmann, snímku nominovaném na Oscara pro nejlepší zahraniční film. Vedle ústřední herecké dvojice se ve filmu Tlumočník představí Zuzana Mauréry, Attila Mokos či známá slovenská  internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

Film Tlumočník byl ještě před světovou premiérou zakoupen do mezinárodní distribuce, kromě koprodukčních zemí Česka, Slovenska a Rakouska, bude uveden v kinech zemí Beneluxu, Řecka nebo Číny.

Slavnostní premiéra Tlumočníka se v Česku koná 27. února, do kin pak vstoupí 15. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků