Hlavní obsah
Foto: IS Produkce

17. listopad připomene i problematiku předčasně narozených dětí

Devět tisíc. Tolik dětí se za rok v ČR narodí předčasně, na celém světě pak 15 milionů. Příležitostí, jak si připomenout jejich náročný vstup do života, je Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu a díky kterému se významné instituce ve více než sto zemích nasvítí purpurovou barvou

Foto: IS Produkce
17. listopad připomene i problematiku předčasně narozených dětí

Purpurová barva je symbolem králů a statečných bojovníků, a proto i předčasně narozených dětí. Jen v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně přijde na svět každý rok okolo 60 až 70 miminek s porodní hmotností do 1,5 kilogramu.

A právě ve zlínské nemocnici mohou maminky předčasně narozených dětí už dva roky využívat speciální pokoje vybudované díky nadačnímu fondu Malé mimi. V těchto speciálně zřízených pokojích mohou být rodiče spolu se svými dětmi, i když jsou ještě v inkubátoru. Záměrem nadace je však i další pomoc a podpora rodičů nedonošených dětí nejen ve Zlínském kraji.

K tomuto účelu slouží rovněž web www.malemimi.cz, jehož součástí je nová on-line poradna, prostřednictvím které mohou rodiče nedonošených dětí aktivněji komunikovat s pediatry, neonatology, dětskými neurology a dalšími zkušenými odborníky.

„Kromě vybudování pokojů pro individualizovanou péči bylo od počátku naší snahou vytvořit speciální komunikační prostředí pro rodiče, kde si mohou vyměňovat informace, diskutovat nebo požádat o radu odborníky,“ uvádí iniciátor projektu Malé mimi Martin Gazda s tím, že návštěvnici webu mohou tímto způsobem jednoduše oslovit renomované lékaře se svými problémy.

Nadační fond také v současné době připravuje ve spolupráci s psychologem, neurologem a vývojovým specialistou sérii 3D edukačních videí, které budou součástí nového edukačního programu pro rodiče nedonošených dětí.

„Cílem je připravit komplexní výukový program zahrnující většinu problematiky péče o předčasně narozené dítě,“ uvádí Martin Gazda a dodal, že půjde nejen o teoretické povídání, ale také o praktické ukázky, v nichž budou představeny veškeré aspekty péče  o nedonošené děti. Videa budou k dispozici v březnu 2020.

O projektu Malé mimi

Nápad se zrodil v lednu roku 2015. Přípravné práce začaly v dubnu 2015. Zahrnovaly tvorbu komunitního webu www.malemimi.cz s možností zasílání příspěvků a přípravu reklamní kampaně. V říjnu 2015 byl projekt a sbírka oficiálně odstartována.

V průběhu období 1 roku, kdy kampaň probíhala, se podařilo nashromáždit celkem 7 000 000 Kč v hotovosti a zhruba 1 000 000 korun formou věcných darů od firem i jednotlivců.

V lednu 2017 slavnostně otevřeli ve zlínské porodnici rekonstruované pokoje, jejichž kapacita je od té doby plně využita. Mezi maminkami je o ně velký zájem a jsou trvale obsazeny od okamžiku svého otevření.

V roce 2018 byl založený stejnojmenný fond, jehož snahou je podporovat další rozvoj individualizované péče o předčasně narozené děti. Ať už rekonstrukcí dalších pokojů, přispíváním na provoz vybudovaných pokojů, nebo dalším rozvojem komunikačního fóra a poradny na webu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků