Hlavní obsah
Foto: Josef Bělaška

15. Valašské kumštování je již za dveřmi

Od středy 25. června do neděle 29. června bude na náměstí ve Valašských Kloboukách probíhat 15. ročník Valašského kumštování. Sochaři, malíři, keramici a další umělci budou pro návštěvníky tvořit a předvádět svá díla. Vše doplní bohatý hudební program s hlavní hvězdou Janem Spáleným a ASPM.

Foto: Josef Bělaška
15. Valašské kumštování je již za dveřmi

Letošní 15. ročník je opět bohatý svým programem. Od středy se do Valašských Klobouk  sjedou řezbáři, sochaři, malíři, keramici a další výtvarníci a budou na dolním náměstí tvořit svá díla, která si návštěvníci Valašského kumštování  mohou prohlédnout po celou dobu konání akce. Přijedou i výtvarníci ze Slovenska.

Ve čtvrtek 26. června se uskuteční slavnostní vernisáž mezinárodní výstavy českého výtvarníka a polské výtvarnice. Své malby představí v Městském muzeu valašskokloboucký výtvarník Zdeněk Mikeska a polská výtvarnice Joanna Samborska. Výtvarná skupina STO Z ledu ven z Děčína, která letos slaví 20. let od založení, představí svou spolkovou výstavu v nové galerii Vincúch, která se nachází v zadním traktu Městského muzea Valašské Klobouky.

Jako i v předchozích ročnících, tak i letos je vyhlášena soutěž Sochy do města. Díla řezbářů budou návštěvníci hodnotit svými hlasy a socha s nejvyšším počtem hlasů bude následně zakoupena a umístěna na náměstí ve Valašských Kloboukách. Slavnostní vyhlášení vítěze soutěže proběhne v sobotu v 18.30 hodin na hlavním pódiu. Vítězná socha se tak přiřadí k předchozím čtyřem sochám, které zdobí již nyní náměstí ve Valašských Kloboukách. Letos budou řezbáři tvořit sochy na téma Valašská písnička.

Neméně atraktivní je i doprovodný hudební program, který bude práci kumštujících umělců doprovázet v pátek a v sobotu.  V pátek začíná hudební produkce od 15 hodin. Sobotní hudební program začíná již od 14 hodin. Jako hlavní hvězda letošního Valašského kumštování se představí známý český multiinstrumentalista, skladatel a textař Jan Spálený s kapelou ASPM. Na závěr hudebního programu v sobotu vystoupí kytarista Jim Petit z Francie.

Program Kumštování se bude odehrávat i ve Valašskoklobouckém podnikatelském centru v Zákostelí. V pátek dopoledne zde proběhne dětský den k zakončení školního roku. Vystoupí děti z mateřské školy, které předvedou country tance, dětská divadélka, budou hry a soutěže pro děti. V sobotu od 14.30 hodin vystoupí instrumentálně-vokální trio z Vlachovic Strings of Rain. V neděli od 11 hodin vás potěší svým vystoupením skupina Sombreros ZUŠ Valašské Klobouky. V sále VPC si můžete prohlédnout výstavu fotografií, které nafotily studentky Gymnázia Valašské Klobouky.

V pátek 27. 6. a v sobotu 28. 8. proběhne lidový jarmárek od 9 hodin do 20 hodin. Prodejci budou prezentovat a prodávat své prvovýrobky lidového charakteru. Ve stejné dny bude od 16 hodin probíhat i výtvarná dílna pro děti a dospělé. Během všech čtyř dnů se budou prodávat krajové a valašské speciality.

Valašské kumštování je multikulturní akce, která spojuje velké množství umělců, výtvarníků  a  hudebníků. Spojuje tradiční folklór s moderním hudebním projevem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků