Hlavní obsah
 

V Praze už stojí obří vánoční strom, opět byly noční manévry

Vánoce se brzy začnou slavit i v centru Prahy. Do metropole byl v úterý přivezen dvacetimetrový vánoční strom z Berounska. Košatý smrk přivezl v noci do centra hlavního města speciální tahač, rozsvítí se v sobotu 27. listopadu.

 
V Praze už stojí obří vánoční strom, opět byly noční manévry

Tahač přivezl strom na náměstí krátce po 1.30 hod. ráno. Centrem Prahy projel nadměrný náklad bez problémů. "Chvilku před 4. hodinou byl (smrk) vztyčen a kolem 4.30 byly všechny práce dokončeny. Byl zajištěn, zakotven, takže už tady stojí," řekl v úterý ráno Petr Hozák ze společnosti Taiko, která vánoční trhy provozuje.

Vztyčení pod umělým osvětlením

Technici strom nejprve vztyčili a vyzvedli do výšky pomocí jeřábu, motorovou pilou následně opracovali jeho konec a pak strom zasadili do předem připravené šachty. Práce prováděli za umělého osvětlení. Asi padesátiletý smrk ztepilý pochází ze soukromého pozemku v Zaječově na Berounsku.

Dřevorubci 21. listopadu pokáceli v Zaječově na Berounsku 20 metrů vysoký smrk ztepilý, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze. Poprvé za posledních několik let nepochází vánoční strom z Krkonoš, ale z lokality nedaleko Prahy.

Foto: Eret Petr, ČTK

Jako sazeničku z brdských lesů si ho přinesli předkové bývalých majitelů parcely. Nová majitelka se ho ale rozhodla kvůli bezpečnosti odstranit. Hlavnímu městu ho proto nabídla v soutěži Hledá se strom. Dřevorubci smrk pokáceli již v neděli. V průměru má kolem 55 centimetrů a je asi o tři metry nižší než jeho předchůdce z minulého roku. Ještě v neděli jej na okraj Prahy dovezla speciální 30 metrů dlouhá souprava. V noci na úterý pak kolona vyrazila do centra metropole.

Rozsvícení stromu

Strom se slavnostně rozsvítí v sobotu v 17 hodin. Jednu z tisíců žárovek si může každý koupit prostřednictvím DMS zprávy, výtěžek letos dostane občanské sdružení Život dětem. To za něj koupí speciální dětské lůžko pro Kliniku dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků