Hlavní obsah
Foto: Lukáš Táborský, Právo

Proč máme mikulášskou nadílku? Legenda vypráví o nevěstkách

Každý rok na začátku prosince slavíme svátek svatého Mikuláše. Proč vlastně tradice vznikla a co by nemělo chybět v mikulášské nadílce?

Foto: Lukáš Táborský, Právo
Proč máme mikulášskou nadílku? Legenda vypráví o nevěstkách

Svatý Mikuláš z Myry byl biskup žijící na přelomu druhého a třetího století, který za svého života proslul štědrostí. I díky množství zázraků, které se udály na jeho přímluvu, jde o jednoho z nejuctívanějších svatých (i když nebyl nikdy oficiálně prohlášen za svatého).

Kdy je Mikuláš

Mikuláš z Myry zemřel patrně 6. prosince, a proto na tento den připadly oslavy jeho svátku. Bělovousý muž s andělem a čertem ale chodí po obydlích o den dříve, tedy 5. prosince.

Mikuláš a prostitutky

Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků a studentů, ale i vězňů a prostitutek. Bývá zobrazován jako starší biskup s vousem (na Východě je zobrazován holohlavý) v červeném plášti s berlí.

Jako nejčastější atribut mívá Mikuláš u sebe tři zlaté koule na knize jako symbol legendy o třech dcerách, která praví, že zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim ale dal zlaťáky, aby to nemusely dělat.

Jiná legenda vypráví, že Mikuláš podobným způsobem pomohl zadlužené rodině, aby otec neskončil ve vězení a dcery v nevěstinci. Mikuláš je proto označován také jako patron prostitutek.

Mikuláš, čert a anděl

Mikuláš chodí se dvěma komplici – andělem a čertem. Anděl má za úkol chválit hodné děti, čert naopak vyhrožuje těm zlobivým, že si je odnese s sebou do pekla mezi další hříšníky. Anděl se pak často zlobivých dětí zastává a společně s nimi čertovi slibuje, že v dalším roce budou hodnější.

Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Dříve s ním chodil třeba obecní policista. Anděl je nejmodernější verze.

Mikulášská nadílka

Do mikulášské nadílky, kterou od anděla dostanou hodné děti, které pěkně odříkají básničku nebo zazpívají písničku, často patří čokoládové figurky a bonbony, ale také ovoce, nejčastěji mandarinky a pomeranče.

Větší děti mohou dostat i hodnotnější dárky, například oblečení nebo hračky. Zlobivé děti dostávají brambory a uhlí. Čert jim také hrozí, že je hodí do pytle, který má s sebou.

Dnes už děti asi tolik neocení, že dostanou mandarinku nebo čokoládičky. V dřívějších dobách, kdy byly některé druhy ovoce vzácné, si toho děti cenily více. Důležitější než dárky jsou ale v případě slavení tohoto svátku rodinné zážitky.

V posledních letech se nicméně hodně diskutuje o tom, jestli je strašení dětí čerty z psychologického hlediska dobré, nebo ne. Jisté ale je, že zážitek je to do konce života.

Mikuláš a Santa Claus

V každé zemi se svátek Mikuláše slaví jinak. Ve Spojených státech amerických to došlo tak daleko, že se Mikuláš přetransformoval v Santa Clause, který nosí dárky o Vánocích.

Přitom původní tradice vypadala tak, jak se dodnes dodržuje například u nás, a sice, že Mikuláš nosí drobné dárky a pochutiny začátkem prosince, právě jako předzvěst větších vánočních darů.

Jméno Mikuláš

V poslední době se roztrhl pytel s dětmi jménem Mikuláš. Rodiče zvažují, jestli toto jméno není pro děti spíš trestem, ale nakonec se čím dál tím víc přiklání  k tomu, tak své dítě pojmenovat. Výhoda tohoto jména je, že se u něj dají vytvářet zdrobněliny, například Miky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků