Hlavní obsah

Obamovi zřejmě stráví Vánoce na prezidentově rodné Havaji

Honosné předměstí Honolulu se znovu připravuje na invazi novinářů, kameramanů a tajných agentů. Možná tam stráví Vánoce, jelikož totéž chce učinit americký prezident Barack Obama s rodinou, i když Bílý dům to zatím oficiálně neoznámil.

Obamovi zřejmě stráví Vánoce na prezidentově rodné Havaji

Stejně mlčenlivá zůstává i havajská guvernérka Linda Lingleová a místní policie. Odjezd Obamů do prezidentova rodiště by totiž mohla zpozdit parlamentní debata o zdravotní reformě.

Mnohé ale nasvědčuje tomu, že přípravy jsou v plném proudu. Všímají si toho zejména obyvatelé předměstí Kailua, kde Obamovi trávili i loňské Vánoce.

"Mluví se o tom, že sem přijedou znovu," řekl realitní makléř John Stallings, který se zabývá prodejem nemovitostí v Kailue. V domech v blízkosti mnohamilionového domu, v němž Obamovi byli loni, prý už začaly přípravy pro ubytování tajných agentů. Podle Stallingse se mluví o tom, že Obamovi přijedou 23. prosince.

Pokud tomu tak bude, bude Obama trávit dovolenou ve svém rodišti poprvé jako prezident a také poprvé v době, kdy už tam nemá žádné žijící příbuzné. Žila tam jeho babička, která zemřela dva dny před Obamovým zvolením. Jeho sestra se pak odstěhovala do Washingtonu.

Obamovi budou asi v sídle na pobřeží jako loni

Na Havaji se předpokládá, že Obama s manželkou a dvěma dcerami přijede znovu do sídla na pobřeží, v němž strávili dovolenou i loni. Dům leží na úpatí pohoří Koolau a od centra Honolulu je vzdálen asi půlhodinu jízdy autem. Je v něm pět ložnic, leží ve slepé uličce, na jedné straně je potok a na druhé pláž. V sousedství jsou další honosná sídla. Jedno z nich je na prodej za skoro 13 miliónů dolarů (230 miliónů korun).

Nejbližší sousedi se příjezdu Obamových nijak neobávají. "Nebyl s nimi žádný problém. Bylo to pěkné být tu společně," řekla jedna z nich Lisa Kiakonaová. Zato Kern Rogerson je mírně znepokojen, protože pravidelně jezdí na kajaku kanálem Kawainui. Když tu byli Obamovi loni, bránila mu ochranka používat ulici, v níž prezidentské sídlo stojí. Uznává ale, že "důležitější je zajistit prezidentovu bezpečnost". "Pro nás to bude malá oběť," řekl.

Demokrat z Havaje Brian Schatz řekl, že pro mnoho Havajanů budou Vánoce těžké, protože i tam doléhá ekonomická krize. Prezident je prý v rodišti stále oblíben, ale očekává se, že si bude chtít udržet přísné soukromí a neobjeví se na veřejnosti. Vůdce Republikánské strany na Havaji Jonah Kaauwai sice návrat Obamy do rodiště vítá, ale hlad po něm podle něj kvůli jeho politice opadl.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků