Hlavní obsah
Chráněná kavárna Café Robinson v Pardubicích letos pro své zákazníky také peče vánoční cukroví. Foto: ČTK

Chráněná kavárna v Pardubicích začala péct i vánoční cukroví

Chráněná kavárna Café Robinson v Pardubicích nezahálí. Přestože mohou prodávat kávu jen přes okénko a značně tak musí omezit svůj provoz, rozhodli se začít i pro své zákazníky péct vánoční cukroví. Snaží se tak alespoň částečně zlepšit své příjmy.

Chráněná kavárna Café Robinson v Pardubicích letos pro své zákazníky také peče vánoční cukroví. Foto: ČTK
Chráněná kavárna v Pardubicích začala péct i vánoční cukroví

„Byl to jeden z kroků, který jsme zvažovali, co teď můžeme dělat a co nám může pomoct. Péct umíme, máme paní, která je na pečení šikovná,” upozorňuje vedoucí kavárny Zuzana Macháčková.

Vánoční cukroví stojí 500 korun za kilogram, což je v regionu obvyklá cena. Zaměstnanci teď připravují perníčky, pracny, zkrátka cukroví, které je dobré nechat rozležet. Později začnou péct a zdobit máslové cukroví, které má kratší dobu spotřeby.

„Cukroví si u nás objednávají hlavně naši stálí zákazníci, co mají rádi naši kavárnu a chtějí nás podpořit,” prozradila sociální pracovnice Lenka Španihelová.

Chráněná kavárna má deset zaměstnanců, jejím zřizovatelem je spolek Péče o duševní zdraví. Dává uplatnění lidem s duševním onemocněním. „Pro naše klienty je tato doba příležitostí naučit se pracovat v jiném režimu, být flexibilnější,” vysvětluje Macháčková.

Kavárna dál vaří vegetariánské obědy, vydává je přes okénko nebo rozváží. Množství jídel je zhruba stejné, jako když bylo otevřeno, ale podnik přichází o tržby za kávu a jiné nápoje.

„Během října tak velký propad nebyl, uvidíme, jaký bude listopad. Čerpáme na mzdy zaměstnanců příspěvek z úřadu práce, ale už nemáme nárok na jinou státní podporu. Zatím máme rezervu, ale nevím, jak dlouho nouzová opatření budou trvat,” dodává Španihelová.

Vánoční přehlídka adventních věnců našich čtenářů

Také si rádi navozujete příjemnou dobu očekávání vánočních svátků zapalováním svíček na svém adventním věnci? Patříte dokonce k těm, kteří si jej nejprve sami vyrobili?

Pokud ano a rádi byste se s ním pochlubili, nebo prostě jen nabídli inspiraci ostatním čtenářům, pošlete nám fotografie svého adventního věnce orientované na šířku do 21. prosince s pár slovy na vysvětlenou. Z došlých snímků vybereme nejzdařilejší díla a uspořádáme z nich vánoční přehlídku.

Své snímky můžete posílat na adresu bydleni@novinky.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků