Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Češi o Vánocích utrácejí za kvalitní potraviny, dávají je i jako dárky

Předvánoční období je pro obchodníky doslova ráj. Lidé obcházejí nákupní centra, nebo ve velkém objednávají na internetu. Čím dál více se přitom stává populární trend kvalitních potravin a alkoholu, které kupuje spousta Čechů jako vánoční dárek.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Češi o Vánocích utrácejí za kvalitní potraviny, dávají je i jako dárky

Češi za jídlo před Vánoci utrácejí o 40 % více než v průběhu roku a orientují se více na extra kvalitní a prémiové potraviny, vyplývá ze statistik Sklizeno. To je ale také dáno tím, že kupujeme více jídla, orientujeme se na luxusnější potraviny a ty také často dáváme pod stromeček jako vánoční dárek.

Celý prosinec roste obchodníkům počet zákazníků, a to téměř až do Štědrého dne. Lidé nakupují především čerstvé potraviny na sváteční stoly a ty samozřejmě nelze pořizovat s velkým předstihem. Po celý prosinec ale nakupují i potraviny určené jako dárky, což jsou obvykle trvanlivější produkty.

Orientujeme se na luxusnější potraviny

„Pozorujeme, že jdou před Vánoci na odbyt dražší, prémiové potraviny, jako jsou luxusní uzeniny, sýry, alkohol a mnoho dalšího. Svátky jsou evidentně doba, kdy se můžeme nechat rozmazlovat nejen blízkými, ale i jídlem," říká David Kukla, zakladatel sítě Sklizeno. Odhaduje také, že potraviny vhodné jako dárek se nacházejí v košíku každého čtvrtého zákazníka.

Trendy sleduje i výkonný ředitel online supermarketu Rohlik.cz, Marek Sacha: „Roste zájem o luxusní potraviny, dárková balení, čokoládu a další sladkosti, ale také o alkohol. Právě u alkoholu je rozdíl nejvýraznější, oproti listopadu jsou nákupy v této kategorii trojnásobné.”

Také předpokládá, že počet i hodnota nákupů budou směrem ke Štědrému dni růst, vzhledem k tomu, že budou zákazníci na poslední chvíli objednávat jedlé vánoční dárky a zároveň se zásobit na svátky a oslavy Nového roku.

Nakupujeme s předstihem

„Letos nás překvapilo, že vánoční nákupy odstartovaly vůbec nejdříve, co si pamatujeme. První vlna vánočních objednávek přišla už o prvním listopadovém víkendu, tedy 1. a 2. 11. a od té doby počty objednávek prudce rostou. Příští rok se zaměříme více v předstihu na Mikuláše, ten byl pro nás letos takový první vrchol Vánoc,” říká Martin Wallner, zakladatel Mixit.cz a dodává, že průměrná cena objednávky před Vánoci roste zhruba o 55 %.

Mezi nejoblíbenější jedlé dárky patří:
čokoláda a pochutiny
víno
ostatní alkohol
šunky a sýry
čaj a káva
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků