Hlavní obsah
Řezbář František Nedomlel ve své bruntálské dílně ukazuje betlém, který vyrábí pro Horní Benešov. Foto: ČTK

Bruntálský betlém řezbáře Nedomlela se letos rozšířil o ševcovnu

Bruntálský betlém řezbářů Josefa a Františka Nedomlelových se letos rozšířil o ševcovnu. Nová část zahrnuje dílnu a pět pohybujících se figur. Lidé jej budou moci poprvé spatřit ráno 25. prosince v bruntálském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Vše ale bude záležet na aktuálních opatřeních, která mají bránit šíření koronaviru.

Řezbář František Nedomlel ve své bruntálské dílně ukazuje betlém, který vyrábí pro Horní Benešov. Foto: ČTK
Bruntálský betlém řezbáře Nedomlela se letos rozšířil o ševcovnu

Betlém je každý rok jiný, vždy se rozrůstá o novou část. Loni řezbář přidal dojičku s krávou, v roce 2018 pivovar s hospodou. „Letos to bude ševcovna a pět figur. Všechny se pohybují,” řekl František Nedomlel, který letos vytvořil i betlém pro Horní Benešov. „Zahrnuje Jozefa, Marii a Ježíška. Klečící postavy mají okolo 50 centimetrů,” řekl.

Bruntálský betlém buduje už druhá generace řezbářů. Jeho stavbě a vyřezávání figurek věnovali od roku 1956 Josef Nedomlel a posléze i jeho syn František tisíce hodin života. Sedmdesátiletý František Nedomlel převzal práci na betlémě v roce 1987 od otce, který krátce poté zemřel. Betlém zabírá víc než 40 metrů čtverečních a v současné době čítá na 220 figurek.

Josef Nedomlel byl řezbář samouk. Vyučený kolář a karosář se ale řezbářství začal věnoval už v mládí. Za války byl partyzánem, později byl komunistickým režimem perzekvován. „Uzavřel se do sebe a v roce 1956 ve spolupráci s místním farářem začali na betlému pracovat,” řekl o otci František Nedomlel.

Doplnil, že po několika letech ale musel farář Bruntál opustit. „Přesunuli jej do Mohelnice. Tak tam založili nový betlém, který je dnes o něco větší než bruntálský,” řekl.

Bruntálský betlém

Foto: ČTK

Při tvorbě bruntálského betléma se Josef Nedomlel nechal inspirovat místem svého rodiště a života. Součástí je například jeho rodný dům, bruntálský zámek, zámek Hradec nad Moravicí, Křižlický vodní mlýn, větrný mlýn, několik kopií vesnických domů ze Starého Města u Bruntálu a další objekty.

František Nedomlel, který studoval sochařství, od doby, kdy dílo převzal po otci, každý rok připravuje nové sekce pro bruntálský i mohelnický betlém. Každé věnuje asi tři měsíce práce.

„Nejprve si nakreslím v měřítku 1:1 podrobný výkres a podle něj pak pracuji. Jedna věc je figurky vyřezat a postavit pro ně prostředí, druhá věc je naprogramovat pohyb figurek či vymyslet osvětlení. To dělá Karel Peschke z římskokatolické farnosti. I on je betlému naprosto oddaný,” řekl.

Návštěvnost podle opatření

Loni betlém během deseti dnů mezi Vánocemi a Silvestrem vidělo asi 7000 lidí. „Zájem je vždy velký. Letos to ale bude zlomek. Nedokážu odhadnout, jestli desetina či třetina,” říká Karel Peschke.

Vše bude záviset na tom, kolik lidí bude moci navštívit kostel. „Mše začnou ve středu. Zatím pro 20 věřících,” doplnil.

Poprvé bude k vidění dílo 25. prosince po mši, která začne v 9 hodin. „Pak se budou skupiny střídat po tolika lidech, kolik opatření umožní,” uvedl Peschke. Dodal, že po celou dobu, kdy bude betlém přístupný, bude muset na návštěvníky dohlížet a regulovat jejich počty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků