Hlavní obsah
Okraje jsou vytvořeny z vybělených listů. Nechybí čtyři svíčky a bohatá zdobení pomocí větviček různých jehličnanů, šišek, skořice a zázvoru, skleněných vánočních ozdob a perliček na stříbrném drátku. Foto: Jiří Antal, Právo

Adventní věnec může být stylovou vánoční dekorací

Nejkrásnější svátky roku začínají adventem, obdobím čtyř týdnů před Štědrým dnem. Je dobou příprav. Tento čas vychází z biblického příběhu o putování Marie a Josefa do Betléma, které jim trvalo právě čtyři týdny.

Okraje jsou vytvořeny z vybělených listů. Nechybí čtyři svíčky a bohatá zdobení pomocí větviček různých jehličnanů, šišek, skořice a zázvoru, skleněných vánočních ozdob a perliček na stříbrném drátku. Foto: Jiří Antal, Právo
Adventní věnec může být stylovou vánoční dekorací

První adventní neděli zapálíme jednu ze čtyř svíček na adventním věnci (ta letošní připadla na 28. listopad) a o každé následující neděli - bronzové, stříbrné a zlaté - jednu přidáme.

V tomto případě jsou věnce kombinovány a doplněny slaměnkami a snopečky stébel svázanými mašlí. Svíčky jsou umístěny do kovových misek (víčka od kečupu).

Foto: Jiří Antal, Právo

Postupně se z adventního věnce stává krásná vánoční dekorace. Nepoužívají se jen přírodní materiály, ale i sklo, kov, keramika. Také svíčky mohou být různě barevné, různých tvarů a velikostí a mnohdy nejsou na věnci ani rovnoměrně rozestaveny nebo je jich dokonce jiný počet.

Do mechového základu jsou upevněny svíčky a mašle. Dekoraci dále tvoří šišky, skořice, křížaly, půlky ořechů z ořešáku černého.

Foto: Jiří Antal, Právo

Základem věnců je klasický slaměný kruh, který si můžeme v několika velikostech zakoupit, nebo zhotovit sami. Nemáme-li po ruce slámu, můžeme do kruhu vytvarovat třeba potřebné množství např. novin. Kruh pak začistíme obtočením pruhu jednobarevné látky nebo papíru. Pak přikládáme střechovitě menší větvičky jehličnanů a připevňujeme provázkem nebo tenkým drátkem.

Věneček laděný do červené barvy. Na větvičky z tisu jsou přilepeny hvězdičky badyánu, žaludy, lískové oříšky a půlky ořechů z ořešáku černého.

Foto: Jiří Antal, Právo

Svíčky připevníme do základu věnce pevnějším drátkem, který jsme nejdříve zapíchli dospodu svíček. Také mašle připíchneme drátkem. Většinu ostatních dekorací přilepíme tavnou pistolí.

Věnec z větviček zdobí svíčky v kovových kalíšcích, svazečky jehlic, suché květy a tenké plátky ze silnější větvičky.

Foto: Jiří Antal, Právo

Originálním řešením je věnec vytvořený z krátkých větviček. Spojovány jsou tenkými hřebíčky nebo sponkovačkou. Výroba je pracnější, ale výsledek je velmi pěkný. Vybíráme větvičky s pěkně vybarvenou kůrou.

Mechové polštářky nepatří k častým, ale působí velmi pěkně. Tvoří se tak, že se na slaměný základ připevňují kousky mechu navázané na drátek. Dalším typem věnce, kde se obejdeme bez větviček z jehličnanů, je tento. Slaměný základ je pokryt různými ořechy nebo jejich skořápkami, kaštany, šiškami, peckami apod. Jednotlivé druhy můžeme kombinovat, nebo použít jen jediný.

Rady & tipy

  • Jakmile zapálíte svíčky na adventním věnci, v klidu se posaďte, udělejte si pohodlí a věnujte se záři jejich plamínků. Dbejte ale vždy na bezpečnost a nikdy neodcházejte od zapálených svíček.
  • Dekoracemi nemusí být přímo věnce, ale velmi dobře plní stejnou úlohu. Základ tvoří aranžovací hmota vytvarovaná do čtverce.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků