Nejlevněji vychází smrk ztepilý, ale také nejdříve opadá. Lépe je na tom smrček pichlavý, jenž je k sehnání v zelené či stříbrné verzi.

Borovice též vydrží déle, ale nemusí mít tak hustou korunu, větve jsou řidší a více od sebe.

Mezi top určitě patří kavkazská jedle, která má pravidelný růst, je odolná, hustá, není tolik pichlavá, skoro neopadá, ale je tím pádem i nejdražší. Ceny se pohybují v rozmezí od 300 do 850 korun.

Třímetrové stromy bývají samozřejmě dražší, počet zákazníků požadujících takto velké kusy je ale minimální. Nejprodávanější jsou stromky 1,5 až 2 metry vysoké. Dobrý prodavač přidá také informaci, jak se stromkem co nejlépe zacházet.

„Stromek by neměl být jakkoli deformovaný skladováním. Nikdy nekupujte zabalené stromky, vždy si je prohlédněte,” vysvětluje Václav Koukolíček z Tesca.

Když už máme stromek doma

Zakoupený stromek uložte do chladné místnosti, nikdy ne k oknu na sluníčko či blízko topení, protože by sesychal. Do vody je dobré přilít glycerin (k sehnání v lékárně), díky kterému voda nezamrzne a zároveň umožní nejlépe stromu pít.

Kmínek ponořte do vody až po kůru, není od věci mít i stojan na stromek, do kterého lze nalít vodu.

Stromek v květináči

Pokud chcete, aby vám stromek vydržel i na příští rok, případně jste jej mohli po Vánocích zasadit, pak vsaďte na kontejnerový vánoční stromek v květináči. Ten je ale citlivý na změny teplot a doma má být maximálně dva až tři dny. Může se stát, že dostane teplotní šok, venku zmrzne a následně uschne.

Postup by měl být takový, že jej první den necháte v chladnější chodbě, další den jej necháte v teplejší místnosti a až následně tam, kde bude na Štědrý večer stát. Do tří dnů jej dejte opět do chladnější místnosti a až následující den ven.

Pokud se o něj budete dobře starat, pak vydrží i do příštího roku, nebo jej můžete na jaře vysadit na zahradě.

Umělý stromek

Třetina domácností i letos ozdobí umělé vánoční stromky. Jednak nestojí tolik, nedělají nepořádek a jsou téměř doživotní.

„Nejmenší umělé stromky stojí i 89 korun, ty nejdražší, které už jsou věrnou kopií těch opravdových stromků, sahají ke dvěma tisícům. Rozdíl mezi nimi je ten, že nevoní jako opravdový stromek,“ dodává Koukolíček s tím, že kupujícím nejvíce vyhovuje to, že pod umělým stromkem se nemusí věčně luxovat spadlé jehličí a hned po Vánocích jej stačí složit a zapamatovat si, kam se uklidil.