„Máme tady spoustu náčiní a pomůcek pro starodávnou kuchyň. Krásné mlýnky, hmoždíře, odměrky na kávu, formičky na cukroví, úžasnou formu na sulc, která ještě nikdy nebyla vystavená,“ zve k návštěvě horního skleníku autor výstavy Petr Herynek.

Na jednom ze stolů obsypaných exponáty leží i nenápadný policajt. Bílý keramický předmět se dával na dno hrnce, když se svařovalo mléko, a jakmile tekutina dosáhla bodu varu, začal poskakovat. Hluk upozornil hospodyňku, že nastal čas se o kastrol postarat.

Nebo lžička, která díky svému tvarování nepálí, ani když se ponoří do vroucího nápoje. V improvizované kuchyňce nechybí historický sporák, přes svůj věk funkční.

Cukroví na Vánoce se u nás začalo hojně péct v 19. století. Když se objevil cukr, postavičky z kynutého nebo nejedlého těsta ustupovaly do pozadí. Vánočky, bez nichž si nedovedeme představit dnešní vánoční tabuli, byly nejdřív doménou cukrářů, až později je začali chystat snad v každé rodině.

„Musela být krásná, pravidelná, nesměla být trhlá. Pro nešikovné začali hrnčíři dělat formy,“ vypráví Herynek a přechází k další části výstavy, kde voní oceněné kousky ze soutěže o nejlepší cukroví. Některé kuchařky se vrátily ke starým receptům, takže ochutnat lze laskominy ze šípků, kdoulový sýr, třísky, což je tvrdé trvanlivé pečivo s mandlemi, nebo pumprnikl s ořechy.

Vánoční hvězda od Václava Havla

Vánoční atmosféru dolaďují ozdobené stromky, žádný návštěvník určitě nepřehlédne obří vánoční hvězdu uprostřed místnosti. Patřívala Olze Havlové. „Dostala ji, když Havel nastoupil v roce 1993 na Hrad. Když odkvetla, předala ji zahradníkovi, protože se jí moc nedařilo, a on ji pěstuje dodnes,“ prozrazuje Herynek historii rostliny.

Vánoční hvězda pochází z Mexika. U nás se ve velkém začala pěstovat kolem roku 1900. „Tahle odrůda má jednu výhodu. Kvete pravidelně i bez zahradnických úprav,“ řekl Herynek.

Na Vánoce se k ozdobě používaly hlavně květiny, které se daly dobře rychlit. Například konvalinky, později hyacinty. Puky v bedýnce se daly do skříně, kde se udržovala teplota kolem 25 stupňů, a zavlažovaly se. Objevovaly se rostliny ze Středomoří, čemeřice, a ty které ke kvetení potřebují krátký den, což je právě hvězda nebo vánoční kaktus.