Letošní vánoční strom netrpí žádnými neduhy či poškozením, které by mohlo bránit jeho instalaci na Staroměstském náměstí. Strom bude slavnostně rozsvícen 29. listopadu. Den poté se rozzáří také strom na Pražském hradě za účasti manželky prezidenta Ivany Zemanové.

„Dendrologický průzkum provedli jako v minulých letech odborníci ze Zemědělské a lesnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Vzorky odebrané ze stromu ukázaly, že je zdravý a můžeme ho bez obav upevnit do připravené dvoumetrové jímky na Staroměstském náměstí,“ potvrdil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů.

Organizátoři vánočních trhů v centru metropole s hledáním vhodného adepta začali už v létě. Smrk ztepilý je jedním ze sedmnácti tipů, které pořadatelé největších vánočních trhů v Česku obdrželi.

Nejlépe splnil potřebné podmínky pro umístění v centru metropole – bezchybný vzhled, dobrou dostupnost pro těžkou techniku a dobrý zdravotní stav. Budoucí dominanta adventního Staroměstského náměstí vyrostla na soukromém pozemku majitele, jenž ho přihlásil do soutěže kvůli výšce, která začala ohrožovat přilehlý dům.

Kdy začne Praha svítit vánočními světly?

Vánoční osvětlení by mělo v ulicích Prahy svítit od 29. listopadu 2014 do 7. ledna 2015. Praha 1 zaplatí za vánoční výzdobu o 100 000 korun méně než vloni, rozsah osvětlení ale zůstane stejný.

Rada městské části vybrala nového dodavatele, firmu MK-mont illuminations z Klášterce nad Ohří, které zaplatí 740 000 korun. Uvedla to ČTK podle usnesení rady zveřejněného na internetových stránkách Prahy 1. Vánoční stromky budou v centru opět ve Vodičkově ulici naproti radnici, na Jungmannově a Petrském náměstí a na Kampě.

O další výzdobu ve spodní části Václavského náměstí a na náměstí Staroměstském se stará provozovatel vánočních trhů, společnost Taiko.