Muž, kterého letos předběhl v Českém slavíku v kategorii zpěvák Karel Gott jen o sedmačtyřicet hlasů, si s úsměvem vybavuje dětská vánoční alotria. „Tajně ukradené cukroví spořádané ve skrýši za stromečkem chutnalo daleko lépe než tradičně ze stolu. Dárek nalezený při důkladné prohlídce máminy skříně udělal dvojí radost. A jídlo? Tradičně jsem vždy Štědrý den končil na dvojnásobné váze, než jsem jej začal,“ vzpomíná širokou veřejností uznávaný umělec.

Jako malý prý své blízké obdarovával obrázky, od páté třídy se ale zařadil mezi dospělé. „Stál jsem fronty na syntetickou radost. Dárky jsem nechal balit rovnou v prodejně a začala ve mně bujet averze vůči koledám, ježto se staly doprovodnou atmosférou ke shonu. Letos zkouším zase malovat,“ tvrdí.

Zpěvák Tomáš Klus.

Zpěvák Tomáš Klus.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Dřív jsem si myslel, že čím dražší dárek, tím větší radost. Ale ona ta úměra, koukne-li člověk na celou věc srdcem, není ani trochu platná, neboť s drahým ‚ne z vás‘ dárkem nezůstáváte u obdarovaného vy, ale pouhý předmět. A Vánoce, mají-li být tím, čím byly myšleny, že budou, by měly rozsévat klid do duše, k níž mikrovlnkou nikdy nepromluvíte. Neříkám, že je špatně plnit si hmotné sny, ale nemá cenu si kvůli nim podávat ruku s čertem,“ sdělil Klus Novinkám v narážce na časté zadlužování kvůli nejkrásnějším svátkům roku.

Tomáš Klus

Tomáš Klus

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Vánoce se svými blízkými stráví mimo republiku. A vnímá, jak ho dcera Josefínka mění. „Díky Fí zas koukám na svět jako dítě a jak už jsem řekl, nacházím odvahu malovat a věnovat se více duším bližníků. Letos jedeme na Vánoce surfovat, poněvadž tíhneme k slunci. A naši dárečci se u nás prostřídaj,“ dodal závěrem.