Většina z nás si maluje úžasné bílé svátky, kdy se skupinky andělských dětí shromáždí před našimi domy, aby zazpívaly sladké vánoční koledy. Chtěli bychom mít perfektní večeři a bylo by skvělé, kdyby nám tetička koupila jiný dárek než loni a předloni.

Pokud je pro vás tento vytoužený obrázek jen nedostupným snem, potom byste měli zvážit nějakou jinou možnost. Vánoce v exotických krajích nabízejí úlevu od svátečního stresu i neomšelé vánoční zážitky.

V Indii zdobí mangovníky a banánovníky

V Asii žije relativně malý počet křesťanů, proto zde oslavy Vánoc nejsou tak rozšířené. V oblastech, kde se Vánoce slaví, lidé dodržují podobné zvyky jako na Západě. Navštěvují mše, zdobí vánoční stromky, rozdělují si dárky a zpívají koledy.

V Indii je hinduistickým zvykem na oslavu návratu slunce umístit na střechu domu zapálené olejové lampy. Křesťani v Indii oslavují Vánoce tak, že namísto vánočních stromků zdobí mangovníky a banánovníky. Jejich domovy září pestrými květy.

V Austrálii a na Novém Zélandu přichází prosinec právě uprostřed zdejšího léta. Mnoho lidí slaví Vánoce tak, že jdou na piknik na pláž. Děti školou povinné mají v období Vánoc šestitýdenní prázdniny. V mnoha městech se také zpívají koledy. Oblíbené vánoční menu zahrnuje krocana a ovocný pudink.

V Mexiku se napodobuje příchod těhotné Marie a Josefa

V Latinské Americe má zvláštní význam posledních devět dní před Vánocemi. Těmto dnům se říká posadas, což v překladu znamená ubytování či úkryt. Každý den z těchto devíti Mexičané ztvárňují hledání přístřeší pro Marii a Josefa o prvním Štědrém večeru.

Dvě děti nesou figury Marie a Josefa a jdou v čele procesí, které míří do určitého domu. Lidé zaklepou na dveře a žádají o přístřeší. Nejdříve jsou odmítnuti, ale nakonec je hostitelé přijmou.

Po každém ceremoniálu posady Mexičané hodují a slaví. Děti rády otevírají pinatu, barevnou papírovou figuru z papíru nebo hlíny, uvnitř které jsou sladkosti a malé dárky.

Pinata může mít tvar zvířete, elfa, hvězdy apod. Visí ze stropu a děti se zavázanýma očima se střídají a snaží se figuru trefit hůlkou. Když někdo pinatu prorazí, sladkosti a dárky spadnou na podlahu a děti se o ně začnou přetahovat.

V Argentině jsou zabalené děti vánočním pokrmem

Ve Venezuele mají lidé na Štědrý večer po návratu z půlnoční mše pozdní večeři. Většina těchto jídel zahrnuje tzv. hallacas, což jsou kukuřičné koláče plněné kuřecím, vepřovým a hovězím masem s kořením.

Oblíbeným vánočním pokrmem v Argentině jsou ninos envueltos (zabalené děti). Sestává se ze smotaných hovězích plátků plněných kořeněným mletým masem.

Děti v některých latinskoamerických zemích včetně Brazílie, Kolumbie a některých částí Mexika dostávají dárky na Štědrý den. V Argentině, Portoriku, Venezuele a většině oblastí v Mexiku přinášejí dárky mudrci, a to v předvečer Tří králů.

V Japonsku jsou křesťané menšinou, nicméně známé prvky Vánoc jsou zde stále častěji k vidění. Vyměňují se dárky, vánoční dekorace a žárovky zdobí obchodní centra. V zaplněných obchodech se dokonce objevuje i Santa Claus.

Štědrému dni na Filipínách předcházejí Mše kohouta

Na Filipínách se lidé zúčastňují Misas de Gallo (Mše kohouta), které se slaví v ranních hodinách každý den z posledních devíti před Vánocemi.

Na Štědrý den pořádají Filipínci průvody v ulicích, při kterých nesou barevné lucerny ve tvaru hvězdy, jimž se říká parols. Tyto lucerny jsou také k vidění v oknech většiny domů.

Na Štědrý večer se křesťané z celého světa scházejí na půlnoční mše v Betlémě, městě blízko Jeruzaléma, kde se narodil Ježíš. Klekají si, aby políbili stříbrnou hvězdu, která je umístěna v zemi přesně na tom místě, kde se údajně Ježíš narodil.

V Africe, stejně jako v Asii, nejsou oslavy Vánoc tolik rozšířené, protože ve většině afrických zemí je populace křesťanů velmi malá. Do Afriky přinesli vánoční zvyky misionáři, lidé v křesťanských komunitách většinou následují západní zvyky.

Afričané zpívají koledy a chorály vlastním jazykem. Hlavní oslavy se konají téměř o dva týdny později, na Tři krále.

V Etiopii slouží kněží etiopské ortodoxní církve vánoční bohoslužby 7. ledna.