A jakou „róbou” se pyšnila krásná Krasomila? Přesvědčte se na vlastní oči na unikátní výstavě Jak se oblékají pohádky. Originální kostýmy ze slavných českých filmových pohádek, záběry, fotografie z natáčení, které nebyly nikdy zveřejněny, dekorace a rekvizity budou k vidění od 27. listopadu do 31. prosince v románských sálech Strahovského kláštera u Pražského hradu.


.: Jaké šaty ukrývaly Popelčiny oříšky? I to se dozvíte na výstavě pohádkových modelů. Foto: archiv

„Již několik let se pohybuji v oblasti dětské tvorby a filmu a hlavně jsem velkou milovnicí pohádek. Uspořádat výstavu s původními exponáty mě lákalo už proto, že v české historii nemá obdoby.

A to je velká škoda, vždyť české pohádky patří k těm nejlepším na světě,“ prozradila autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová, co předcházelo více než půlročnímu pátrání v archivech, a otevřeně přiznává, že bez pomoci Nadii Klempířové Šafratové a Věry Krátké s Martinem Růžičkou z Barrandov Studios by to nedokázala.

Mezi pohádkovými modely vystaveny rekvizity z natáčení

Nakonec se jim podařilo téměř nemožné: dát dohromady jedinečnou sbírku kostýmů z 15 nejznámějších českých pohádek, z nichž některé jsou dokonce zařazeny v kulturním dědictví České republiky.

.: Také róba Heleny Vondráčkové v roli šíleně smutné princezny je k vidění v expozici kostýmů. foto: NOVINKY/Archiv

Patří k nim Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna, Pekařův císař a císařův Pekař a Princ a Večernice.“

„Naším záměrem bylo zpříjemnit divákům všech generací sváteční čas a aspoň na pár chvil jim otevřít dveře do kouzelné říše pohádek. Věřím, že si v předvánočním shonu najdou cestu ke klidnému zastavení a zavzpomínání si na hezké zážitky z dětství (bez ohledu na věk), kdy nás, zejména v době Vánoc, tyto pohádky vždy pohladily po duši,“ dodává Jana Sommerová.

Výstavu originálních kostýmů českých filmových pohádek s doprovodným programem pořádají Jana Sommerová, Barrandov Studio, a. s., a Královská kanonie premonstrátů. Záštitu převzala a hlavní patronkou se stala první dáma paní Lívie Klausová.

Výstava Jak se oblékají pohádky
Od 27. 11. do 31. 12. v románských sálech Strahovského kláštera u Pražského hradu
Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.
Otevírací doba o Vánocích a na Nový rok:
24. 12. a 25. 12. - zavřeno
26. 12. - normální otvírací doba
31. 12. - otevřeno pouze 9.00 - 12.00
1. 1. 2009 - otevřeno pouze 12.00-16.00
Vstupné: dospělí 130 Kč, děti 70 Kč