Nenošené v kazetě se vesměs ocitnou ty, které jsme koupili bez ohledu na jejich nositele. Každá žena má doma několik řetízků a přívěšků, prstenů i náušnic, které jí nic neříkají a mnohdy si už ani nepamatuje, od koho je dostala.

Trochu se odlišit

A nebo ví, ale má je pouze jako relikvie. To, co pak nosí, si mnohdy koupí sama, protože chce, aby jí doplněk ladil se zevnějškem, aby ji vystihoval. Takto uvažují i někteří muži. Někde v komodě se můžou válet manžetové knoflíky a spony do kravaty, protože se jejich dárce jednoduše netrefil.

Přesto není těžké zavděčit se svým blízkým, kteří se chtějí trochu odlišit a mají svůj styl. Můžeme jim totiž darovat poukaz zakoupený ve zlatnictví nebo u šperkaře. A nemusí to být vůbec záležitost nad naše poměry.

:.Detail jehlice, smalt na mědi, usazený v mosazném leštěném plechu, s modrým korálkem (Atelierstribra.cz) foto: Archív firmy

Zlatnice Anna Zabloudilová, která má svoji dílnu v Praze 1, říká, že mnohdy přijde zákazník, s nímž se dohoda o tom, co mu vyrobí, odvíjí od sumy, kterou má. „Vždy se domluvíme tak, aby měl obdarovaný z dárku radost,“ říká a nabízí ještě jednu dobrou radu, týkající se kousků zlata a klenotů, které vyšly z módy, nebo se nám nehodí a patří ke zmíněným relikviím:

„Pracujeme i s přineseným materiálem. Klient zaplatí jen za práci a kameny, ale může si přinést třeba i brilianty, které nenosí. Nový kousek ho bude těšit spoustu dalších let.“

Někdy prý přijde zákazník s hotovou představou, jindy si vybírá z návrhů, a nebo spolu listují v časopisech. V každém případě si odnáší originál.

Perly jsou radost, ne slzy

Obyčejný řetízek sice překonává staletí, ale víc teď letí třeba hádek dejme tomu s perlou, briliantem a nebo pravým kamenem. Pokud na něj zákazník nemá, i v syntetice se dají dělat zázraky a kameny z ní můžou být hezké a kvalitní. Levný šperk se z nich dá udělat i na zakázku.

„A hlavně se nebojte perel,“ vzkazuje zlatnice. „Hodí se ke každému věku, nosí je i muži a moc jim to sluší.“

Souprava ze žlutého zlata s Tahiti perlou a brilianty (zlatysperk.cz, prsten 17100, náhrdelník 13300 Kč):.Souprava ze žlutého zlata s Tahiti perlou a brilianty (zlatysperk.cz, prsten 17100 Kč, náhrdelník 13300 Kč)foto: Právo/Michaela Říhová

Perly se dají kombinovat s různými kameny a pověra, že přinášejí slzy, je prý hloupost. „Perla je nádherný dárek,“ zdůrazňuje paní Zabloudilová a pokračuje: „Ať už šňůra perel a nebo jen jedna perlička, ozdobená hezkým ouškem. Dá se nosit i k džínám. Elegantní jsou velké perly s kvalitním listrem (leskem).“

Převlečme je

O šperky se musíme starat. Podle slov odbornice bychom je měli po příchodu domů sundat a uložit, nejen aby se na ně neprášilo. Ničíme je, když s nimi spíme. Nejen že se potíme, vrtíme, ale v noci si má tělo odpočinout i od šperku a šperk od nás. Každému klenotu vadí, když se s námi myje a koupe. Pro perly jsou šampon na vlasy i lak doslova nepřátelé. Vůně používejme před oblečením šperku.

To čeká i perlu, kterou vystavíme otřesům. Loupe se po vrstvičkách, které se uvolňují a my máme po parádě.

:.Takový šperk si můžete sami vyrobit: Na řetízku jsou navléknuté thajské korálky a skleněné perle (Atelierstribra.cz)
Foto: Archiv firmy

Šperky se doma vyčistit trochu dají, ale odbornice radí zajít do zlatnictví, aby se jim spíš neublížilo než pomohlo. I perlovou šňůru je dobré jednou za dva roky nechat překontrolovat a třeba i převlíknout, neboť hedvábná nit povoluje.

Kombinujme s citem

Účelem nošení originálních ozdob není ukázat, že na to mám. Výsledkem pěti řetízků na krku je jen chuchvalec, který v žádném případě nezdobí, ale spíš překáží. Na nevkus poukazuje i nevhodná kombinace jako je třeba řetízek ze žlutého zlata se zeleným olivínem a k tomu náušnice s perlou a ještě s řetízkem se zirkonem.

Aby šperk podtrhl dojem z naší elegance, tvořme trojúhelník – náušnice a ozdoby na krk – v symbióze. Malé s malým, čtvercové s čtvercovým, bílé zlato s bílým a naopak žluté se žlutým.

Prstýnek ze žlutého zlata s brilianty (zlatysperk.cz,12 500 Kč):. Prstýnek ze žlutého zlata s brilianty (zlatysperk.cz,12 500 Kč)foto: Právo/Michaela Říhová

Vánoční dárek v podobě šperku je dobrá investice. Neztrácí na ceně a dělá nositele výjimečným. „A po Vánocích vám slouží léta. Peníze vložené do kvalitního šperku jsou jistě lépe uloženy než ty, než ty, které projíme,“ dodává Jitka Kudláčková, majitelka firmy Šperky.