Hlavní obsah

Vědci dokázali, že láska je skutečně slepá

Již naši antičtí předkové psali o tom, že láska je slepá. Američtí vědci teď jejich úsudku dodali exaktní průkaznost. Podle jejich studie totiž skutečně hluboce zamilovaní lidé na čas vnímají své okolí ošálenými smysly. Jakmile propadnou svému objektu touhy, nevnímají atraktivitu ostatních mužů či žen ve svém okolí.

Vědci dokázali, že láska je skutečně slepá

„Když je člověk zamilovaný do svého partnera, zřejmě ho to nutí vnímat všechny ostatní jako méně atraktivní, a ta emoce pracuje velmi specifickým způsobem, takže člověku umožňuje vytěsnit z hlavy svůdné myšlenky na jiné lidi,“ tvrdí odborníci z University of California Los Angeles, jejichž studie byla publikována v odborném magazínu Evolution and Human Behavior.

„Funguje to téměř tak, že láska na lidi sesílá slepotu,“ dodává docent psychologie Martie Haselton z UCLA.

Tým amerických vědců požádal 120 heterosexuálních vysokoškolských studentů majících vážný vztah, aby prozkoumali fotografie atraktivních příslušníků opačného pohlaví. Dobrovolníci byli požádáni, aby si vybrali nejpřitažlivější obrázky a napsali esej buď o svém současném partnerovi, nebo o novém atraktivním objektu z fotografie.

Dobrovolníci, kteří psali o svých vlastních partnerech, šestkrát méně často přiznávali, že myslí na atraktivní protějšky, ve srovnání s těmi, kteří psali esej o vybraném idolu z fotografie. Když si později měli všichni zúčastnění vybavit detaily přitažlivých osob na obrázcích, ti studenti, kteří psali esej o svém partnerovi, měli se vzpomínáním větší problémy.

„Tito lidé si byli schopni vzpomenout, jakou měl dotyčný barvu trička nebo zda byl snímek pořízen v New Yorku, ale nevzpomněli si na nic fyzicky přitažlivého. Nedošlo k tomu, že by byla postižena jejich celková paměť. Došlo k tomu, jako by vyloučili z vnímání věci, které by je mohly vést k přemýšlení nad atraktivitou alternativního protějšku,“ dodali vědci v závěru své studie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků