Hlavní obsah

Internetem kolují zavirované valentýnky

Zavirované valentýnské vzkazy se již začaly objevovat na internetu. Uvedl to výrobce antivirů Eset. Společnost již zachytila zachytila nové verze červů Nuwar, které se maskují právě tématem svátku zamilovaných. Ten připadá až na 14. února.

Internetem kolují zavirované valentýnky

Tvůrci využívají červa k ovládnutí počítačů na dálku. Jejich prostřednictvím pak rozesílají nevyžádanou poštu nebo podnikají útoky proti dalším počítačům. Nuwar v minulosti využíval významné dny nebo aktuality ze světa. Snažil se například zaujmout zprávou, že Sadám Husajn žije.

Nová verze červa Nuwar má podle zástupců Esetu změněný kód tak, že se navenek již vůbec nepodobá předešlým variantám. Příkladem jsou první e-mailové valentýnské pozdravy s textem předmětu či těla jako například "Sending you my love", nebo grafická úprava webové stránky na které je umístěný kód červa se jménem with_love.exe s obrázkem růžového srdce.

Podíl zavirovaných elektronických zpráv loni na svatého Valentýna významně vzrostl ve srovnání s běžnými dny. Obecně totiž platí, že se počet e-mailů se škodlivými programy či viry zvyšuje v období významných dnů nebo událostí.

Nakažené e-maily napodobují online přání a pohlednice. K dalšímu šíření využívají adresy ze seznamu napadeného počítače, čímž nejčastěji oklamou neznalého uživatele. Ten si totiž myslí, že zprávu dostal od svého známého a infikovanou přílohu otevře.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků